آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعکسعمومی

بازتاب شهادت آیت الله رئیسی در مطبوعات ترکیه/ تصاویر

شبکه‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها و تحلیلگران سیاسی ترکیه در سطحی گسترده، درباره شهادت رئیس جمهور ایران و همراهانش اظهار نظر کردند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، در چند روز گذشته، مطبوعات و رسانه‌های ترکیه، اخبار و گزارش‌های فراوانی درباره شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهور ایران و همراهان او منتشر کرده‌ اند و این واقعه تلخ نزد شبکه‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها و تحلیلگران سیاسی ترکیه به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

روزنامه‌های چاپ آنکارا، اعلان یک روز عزای عمومی به دستور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را به عنوان نمادی از روابط عمیق آنکارا – تهران قلمداد کردند. این سخن اردوغان در بسیاری از رسانه‌ها بازتاب یافت: «در این روز‌های سخت، با تمام توان در کنار دوست و برادرمان ایران هستیم».

کشور ترکیه ,

روزنامه آیدنلک ارگان مطبوعاتی حزب کمونیستی وطن ترکیه، در تیتر اصلی خود نوشته است: یاد و خاطره شهید رئیسی را در دوستی و برادری ترکیه – ایران – آذربایجان، زنده نگه خواهیم داشت.

مهمت یووا از تحلیلگران روزنامه آیدنلک اعلام کرده که شهادت رئیسی واقعه مهمی است، اما ایران، قدرت منطقه‌ای مهمی است که به لرزه درنخواهد آمد.

این روزنامه همچنین اعلام کرده که پس از اعلام خبر شهادت رئیسی و همراهان او، هیأتی از سران حزب وطن، در آنکارا به دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران رفته و تسلیت و همدردی خود را ابراز کرده‌اند.

به گزارش روزنامه ینی چاغ چاپ آنکارا، مساوات درویش اوغلو که به تازگی سکان رهبری حزب خوب را در دست گرفته، در سخنرانی رسمی خود در جمع نمایندگان این حزب در پارلمان ترکیه، واقعه شهادت رئیسی و یاران او را به دولت و ملت ایران تسلیت گفته است.

کشور ترکیه ,
همچنان که انتظار می‌رفت، برخی از روزنامه‌های آنکارا از جمله روزنامه‌های نزدیک به حزب عدالت و توسعه و دولت اردوغان، درباره ایفای نقش پهپاد آکینجی ترکیه در پیدا کردن اجساد مطهر شهدای ایران را به شکلی اغراق‌ آمیز پوشش دادند.

اما تحلیلگران سیاسی ترجیح دادند سراغ بررسی این موضوع بروند که پس از این رویداد، موازنات سیاسی و امنیتی منطقه تا چه اندازه دستخوش تحول خواهد شد.

حقی اویغور عضو هیأت علمی دانشگاه استخبارات ملی ترکیه (دانشگاه ویژه سرویس اطلاعاتی میت) درباره‌ این موضوع، تحلیلی در خبرگزاری آناتولی منتشر کرد.

وی معتقد است: «نمی توان انتظار داشت که این واقعه، بر وضعیت خاورمیانه تأثیر بگذارد. ثبات در ایران حکمفرماست و بر اساس اصل 131 قانون اساسی، معاون اول رئیس جمهور با تصویب رهبر انقلاب از اختیارات ریاست جمهوری شده و شورای 3 نفره متشکل از معاون اول رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه وظیفه دارد کشور را به سمت انتخابات زودهنگام هدایت کند تا رئیس جمهور جدید را ظرف 50 روز انتخاب کند. به این ترتیب رئیس جمهور جدید ایران به زودی انتخاب می‌شود و مسیر سیاست‌های شناخته شده داخلی و خارجی ایران به روال قبل ادامه دارد. چرا که تعیین خط مشی اساسی سیاسی در ایران، بر عهده رهبر انقلاب است».

اویغور تأکید کرده که «هیچ نشانه‌ای از احتمال خرابکاری وجود ندارد».

کشور ترکیه ,

پروفسور یاسین آکتای جامعه‌شناس و از مشاورین سابق اردوغان، در روزنامه ینی شفق نوشته است: این روز‌ها ایران در سوگ است. به همین دلیل به مردم ایران تسلیت می‌گویم. مردم ایران امتحان سختی را پشت سر می‌گذارند. برای آن‌ها آرزوی صبر دارم.

طا‌ها آک یول از تحلیلگران مشهور ترکیه نیز در روزنامه قرار چاپ آنکارا نوشته است: «جمهوری اسلامی ایران مانند دیگر کشور‌های اسلامی منطقه نیست و شخصیت و کاراکتر سیاسی خاصی دارد که از دل تمدن و فرهنگ ایرانی و باور‌های انقلابی شیعی سر برآورده است. لازم است این ضایعه را به همسایه مهم خود تسلیت بگوییم. ایران جایگاه مهمی در منطقه و جهان دارد و این کشور از حیث موفقیت و ارجاع و استناد در نشریات علمی موجود در نمایه‌های استنادی بین‌المللی از ترکیه پیشی گرفته است. باید بگویم که ثبات ایران برای ترکیه و منطقه ارزشمند است. ‌امیدوارم آن‌ها بدون برهم زدن ثبات به‌گذار به دموکراسی دست یابند».

روزنامه ینی آکیت چاپ آنکارا و از روزنامه‌های نزدیک به اسلامگرایان ترکیه، مواضع انقلابی جمهوری سالامی ایران در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر را یادآوری کرده و به این اشاره کرده که لازم است نحوه مواجهه امپریالیسم و صهیونیسم با قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران، مورد توجه قرار بگیرد.

روزنامه ملی گازته چاپ آنکارا ارگان مطبوعاتی حزب اسلامگرای سعادت به حضور پرشور مردم تهران و تبریز در تشییع شهدای واقعه سقوط بالگرد اشاره و در گزارشی ویژه اعلام کرده که اقامه نماز بر سر پیکر رئیس جمهور توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، نشانه‌ای دیگر از‌ شأن و اهمیت ویژه جایگاه شهید رئیسی در جمهوری اسلامی بوده است.

کشور ترکیه ,
صمد جان کوجاگور از دیگر روزنامه نگاران ترکیه نیز در تحلیل نوشته است: «غرب به دنبال این بود که با برجسته کردن سناریوهای واهی و دامن زدن به ترس و هراس در بین مردم ایران، وانمود کند که اسراییل و آمریکا به هر هدفی که بخواهند دست پیدا می‌کنند. آن‌ها یک موج تبلیغاتی به راه انداختند تا علاوه بر ایجاد ترس و تشویش، مردم را از دولت دور کنند. اما موج خروشان جمعیت مردم در شهر‌های تبریز و تهران برای تشییع شهدایشان نشان داد که این بار نیز غربی‌ها نتوانستند نتیجه بگیرند.

عصمت اوزچلیک از دیگر تحلیلگران سیاسی ترکیه نیز نوشته است: «ابراهیم رئیسی از سال 2021 بر سر کار بوده است. در دوران مسئولیت او ایران به عضویت سازمان همکاری شانگ‌های و بریکس درآمد و تبدیل به یک بازیگر مهم در اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد. رئیسی، روابط ایران با کشور‌های عربی و آفریقایی از جمله عربستان سعودی، کویت، مصر و سودان را به جای خوبی رساند، دوستی ویژه با روسیه و چین را به درستی مدیریت کرد، افزایش تولید نفت، اثرگذاری ایران در آسیا و خط بطلان کشیدن به مصونیت اسرائیل را رقم زد. با این همه، پس از رئیسی نیز ایران ضربه نمی‌خورد. این کشور، دارای یک ساختار قدرتمند و نهادینه است و انتخابات در 28 ژوئن تجدید خواهد شد و سیاست خارجی ایران، تغییر نمی‌کند. یکی از جملات مهم رئیسی درباره روابط تهران آنکارا این بود: هیچ کس نمی‌تواند بین ما تفرقه ایجاد کند. این موضع رسمی ایران است. چه کسی از مرگ رئیسی و یارانش خوشحال شد؟ پ. ک.ک و تروریست‌های ادلب. آن‌ها حتی باقلوا هم پخش کردند. عاملان نسل کشی در غزه و نوچه‌های آمریکا در منطقه، از این واقعه خوشحال شدند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا