آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

انتقاد تند باکو از کارزار بدنام کردن جمهوری آذربایجان توسط فرانسه

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از «کارزار ننگین» فرانسه علیه باکو در رسانه‌ های فرانسوی از جمله لوپوئن انتقاد کرد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، 15 مه سال جاری میلادی ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه، باکو را متهم کرد که از ناآرامی‌های مدنی اوایل ماه جاری میلادی در کالدونیای جدید حمایت کرده است. وزیر کشور فرانسه مدعی شد که سران حامی استقلال در این منطقه با باکو توافقی بسته‌ اند که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان آن را بی پایه و اساس دانسته و رد کرد.

«آیخان حاجی‌ زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گفت: «فرانسه نه تنها بابت چنین اظهارات غیر مسئولانه و غیرقابل قبولی عذرخواهی نکرد، بلکه کمپین بدنام کردن جمهوری آذربایجان را در لوپوئن و دیگر رسانه‌ های محلی فرانسوی گسترش داد.»

وی افزود: «کمپین ضد جمهوری آذربایجان از سوی فرانسه تحت پوشش دموکراسی با هدف سرپوش گذاشتن بر کاستی‌ های سیاست خارجی این کشور است.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان ادامه داد: «در حالی که فرانسه تلاش می‌کند دموکراسی را به جهان بیاموزد، اقدامات این کشور مانند سوء‌ استفاده از قوانین بین‌ المللی، سیاست استعماری نوین، نژادپرستی، تبعیض، اسلام هراسی و محدودیت‌ های حقوق بشر شناخته شده است. بنابراین بهتر است پاریس قبل از اینکه باکو را دیکتاتوری بخواند، اقدامات خودش را مورد توجه قرار دهد.»

حاجی‌ زاده همچنین خاطرنشان کرد که اقدامات تحریک آمیز فرانسه علیه باکو بی پاسخ نخواهد ماند.

تنش‌ های دیپلماتیک بین جمهوری آذربایجان و فرانسه در ماه دسامبر ۲۰۲۳ پس از اخراج دو دیپلمات فرانسوی توسط باکو به دلیل اقداماتی که با وضعیت دیپلماتیک آنها سازگاری نداشت، تشدید شد.

پاریس در واکنش به این اقدام دو کارمند سفارت جمهوری آذربایجان را عنصر نامطلوب اعلام کرد. در ماه مارس ۲۰۲۴، باکو پاریس را متهم کرد امنیتش را تضعیف می‌کند چون پاریس ظاهرا قصد ایجاد شبکه‌ ای از جاسوسان را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا