آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانخطبه هاعمومی

انتقاد امام جمعه اردبیل از سکوت امت اسلامی در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی

آیت الله عاملی: ملت‌های آن دسته از دولت‌های اسلامی که با اسرائیل صلح و عادی‌سازی روابط کردند، در این خصوص مسئولیت مستقیم دارند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه در مصلی اردبیل تشریح کرد: هر سال به طور معمول در این موسم استان ما با بحران آب رو به‌ رو می‌شود و امسال هم این مساله هست.

وی افزود: سالانه در این موسم ویژه که کشت و زرع به مرحله خاصی رسیده است، بحران آب پیش می‌آید اما مشکل اصلی این است که بهره‌ برداران در یک استان هستند اما مدیریت سدها به یک استان داده شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل گفت: مدیریت سد خداآفرین در اختیار استان آذربایجان‌ شرقی و کانال‌های آبیاری اراضی در استان اردبیل است، در حالی که معیشت ۳۵۰ هزار نفر از آنجا تامین می‌شود و منحصر به کشاورزی آنجا و به آن وابسته است.

وی اضافه کرد: این یعنی معیشت ۳۵۰ هزار نفر از جمعیت استان ما مدیریتش در اختیار استانی دیگر است؛ این از عجایب مدیریت است که شاهدیم؛ آبی که در سد ذخیره می‌شود، برای آزادسازی‌ اش استانی دیگر باید تصمیم بگیرد؛ در حالی که استان بهره‌ برداری کننده از شبکه اردبیل است.

آیت‌الله عاملی عنوان کرد: روشن است که اگر مدیریت یکپارچه نباشد، یک روز در بحث ذخیره و یک روز در بحث توزیع مشکل‌هایی پیش می‌آید و در واقع بهره‌ بردار و اهل کشت و زرع گرفتار می‌شوند.

وی بیان کرد: از یک سو شرکت آب منطقه‌ای به آن استان می‌گوید که حساس است و اگر کمی دیر آب رها شود، کل کشت می‌خوابد؛ آنها نیز می‌گویند باید ابتدا فلان جا هماهنگ کنیم و فلان کار انجام دهیم و کلی هماهنگی انجام گیرد تا در نهایت مسیر باز شود.

امام‌ جمعه اردبیل تصریح کرد: آب گاهی باز می‌شود، آن هم دیر و به مقداری رها می‌شود که به حجمی به مراتب بیش از آن نیاز است؛ چقدر کشاورز برای سم، کود، بذر و کارگر پول خرج کرده و در نهایت با خسارت هم روبه‌رو شود، بروز چنین مسائلی تنش اجتماعی ایجاد می‌کند.

وی افزود: این مدیریت دوگانه موجب می‌شود که نه آب در وقت مناسب خود رهاسازی شود و نه به اندازه‌ای که باید، رهاسازی می‌گردد؛ وقتی اینجا می‌خواهیم از آن آب استفاده کنیم، مدیریتش هم باید در اختیار امور آب اینجا باشد که اطلاعات سد در اختیارشان قرار بگیرد.

آیت‌الله عاملی گفت: وقتی اطلاعات هم حتی گاه درست اعلام نمی‌شود، چگونه باید برنامه‌ریزی کنند که برای مثال کشت دوم هم داشته باشند یا خیر؛ یک مساله ساده را چنین پیچیده کردند و طبیعی است که به ایجاد نارضایتی منجر شود.

وی با تاکید بر اینکه این نوع مدیریت به طور قطع علمی نیست، یادآور شد: ۱۰۰ درصد اراضی سد مخزنی ارس و ۸۴ درصد اراضی پایاب سد مخزنی خداآفرین در استان اردبیل است؛ کدام عقل سلیم اجازه می‌دهد که عملیات بهره‌برداری و نگهداری سد ارس، سد خداآفرین و سد انحرافی قیز قلعه‌سی در اختیار استانی دیگر باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل افزود: جای تاسف است با اینکه الان ذخیره‌ سازی مناسب در سد خداآفرین وجود دارد اما متناسب با نیاز آبی ۸۵ هزار هکتار زمینی که باید زیر آب برود، رهاسازی نشده در حالی که شرایط حساس و زمان کم است.

وی تاکید کرد: اگر آب مورد نیاز کشاورزان اردبیلی از این سد به‌ هنگام رهاسازی نشود، به فاجعه مدیریتی تبدیل می‌شود؛ این فاجعه مدیریتی باید برای همیشه حل شود؛ اینجانب باید در همین راستا مکاتبه‌ای با رئیس جمهور محترم داشته باشم و از نمایندگان استان نیز انتظار می‌رود که با تمام توان به موضوع وارد شو.

آیت‌ الله عاملی با اشاره به اینکه البته باید در استان هم اقداماتی انجام بگیرد، بیان کرد: کانال اصلی مغان ۱۸۰ کیلومتر است که ۶۰ کیلومتر آن بتنی بوده و ۱۲۰ کیلومتر همچنان خاکی است که به همسایه‌ها می‌رود و هم زمین‌هایی که با صرف هزینه بسیار زهکشی شدند دوباره زهدار می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین کمبود آب را در بیله‌ سوار و جعفرآباد مغان داریم که در انتهای خط هستند، اضافه کرد: اگر دولت محترم به استفاده بهینه از آب و عزت کشاورزان حساس است، دست‌ کم دستوری صادر و بودجه‌ ای تامین گردد که لااقل ۵۰ کیلومتر دیگر از آن نیز بتنی شود.

امام‌ جمعه اردبیل عنوان کرد: برای اینکه مشکل جعفرآباد و بیله‌سوار برطرف شود، احداث سدی لازم است که ظرفیتش دست‌کم ۴۰ میلیون مترمکعب باشد تا کسانی که در انتهای خط هستند و حق‌آبه تاریخی دارند هم بتوانند از سهم خود برخوردار گردند.

وی بیان کرد: کانال‌ها همان کانال‌های قبلی هستند اما مدام زمین‌ها تبدیل به کشت آبی می‌شوند که به طور طبیعی در چنین شرایطی کسانی که در انتهای خط قرار دارند، با مشکل روبه‌رو بشوند؛ باید در این باب همت‌مان بسیار باشد تا عزت آنها حفظ گردد.

آیت‌الله عاملی در ادامه گفت: با وجود تقدیم حدود ۳۵ هزار شهید از سوی مردم غزه که بسیاری از آنها زنان و کودکان هستند، سفیر اسراییل در جمهوری آذربایجان باز با بی‌حیایی مصاحبه‌ای انجام داده که عیب است برای آن کشور که اجازه دهند چنین شخصی هر دروغی را به خورد افکار عمومی بدهد.

وی بیان کرد: او البته یک جمله درست گفت مبنی بر اینکه «پس از اتفاقاتی که افتاد و ایران به ما حمله کرد، دنیا شاهد چهره واقعی ایران شد و چهره اصلی ایران برای دنیا رو شد»، چون کل دنیا ایران را تحسین می‌کند.

نماینده ولی‌ فقیه در استان اردبیل اضافه کرد: دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا اعتراض می‌کنند، نشان می‌دهد که ایران را به طور کامل شناختند و اسرائیل را هم دنیا خوب شناخته است.

وی اظهار کرد: او هم چنین گفته که مقامات ایران حامی تروریسم هستند، در حالی که تمامی ترورهای دانشمندان هسته‌ای ما توسط اسرائیل صورت گرفته و حتی یکی از آنها نیز در آذربایجان آموزش دیده بود.

آیت‌الله عاملی عنوان کرد: اگر ترورهای اسرائیل را در این ۷۵ سال جمع کنند ده‌ها و صدها کتاب باید تدوین شود، نسل‌ کشی فعلی که تا حال در آن ۳۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌ اند خوب روشن می‌کند که تروریست کیست.

وی افزود: او می‌گوید زمان آن فرا رسیده که مجامع بین المللی به حکومت ایران بگوید دیگر بس است، او در آرزوی این جمله در حق ایران است ولی دنیا در عمل به اسرائیل می‌گوید که ۳۵ هزار بی‌گناه را کشتید و دیگر بس است.

امام‌ جمعه اردبیل بیان کرد: او می‌گوید تمام تلاشمان این است غیر نظامیان را نکشیم و یکی از تفاوت‌ های اصلی ما و حماس این است که ما برای تامین امنیت مردم با به خطر انداختن جان سربازان مان آنها را در خط جبهه مستقر کردیم؛ ۳۵ هزار نفر بی‌گناه را کشتند و حالا با وقاحت می‌گویند ما به فکر جان غیر نظامیان هستیم.

وی بیان کرد: او در آخر مصاحبه خود می‌گوید که اگر ایران با اسرائیل صلح کند، ما آماده صلح هستیم، همچنان که اردن و مصر با ما صلح کردند و تمام گذشته را فراموش کردند؛ اما به سفیر می‌گویم که جواب سوال خود را از امام حسین (ع) و امیرالمومنین (ع) یا رسول خدا (ص) بپرسید.

آیت‌ الله عاملی گفت: عجیب است که این رژیم خونریز با اینکه از ریختن خون سیر نمی‌شود و مدام تکرار می‌کند که به رفح حمله خواهد کرد یا مدام تکرار می‌کند که هرگونه مذاکره منجر به آتش‌ بس را نمی‌پذیرد، و با اینکه وارد خانه مسلمان‌ها شده و تنها در ۲۰۰ روز ۳۵ هزار نفر را کشته است، می‌گوید ما برای صلح با ایران حاضریم.

وی تصریح کرد: تمام کشورهای اسلامی که با شما صلح و سازش و عادی‌ سازی روابط کردند آیات قرآن، سنت نبوی، سیره اهل بیت (ع) و وجه انسانی خود را زیر پا گذاشتند و از شما و از ارباب شما آمریکا ترسیدند ولی در قاموس موالیان اهل بیت (ع) کلمه ترس نوشته نشده؛ ارباب شما ۴۰ سال است ما را تحت فشار گذاشته ولی نتیجه عکس گرفته است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل افزود: هر چقدر فشار بر ما بیشتر شود، به تعبیر حضرت امام(ره) امان‌ نامه شرک و کفر را امضا نکرده و فقط در برابر خدا رکوع خواهیم کرد.

وی گفت: چنان که امام راحل فرمود چیزی که در سرنوشت روحانیت واقعی نیست، سازش و تسلیم شدن در برابر کفر و شرک است، که اگر بند بند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند اگر زنده زنده در شعله‌های آتش مان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی‌ مان را در جلوی  دیده گان مان به اسارت و غارت برند، هرگز امان‌ نامه کفر و شرک را امضا نمی‌کنیم.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: ملت‌های آن دسته از دولت‌های اسلامی که با اسرائیل صلح و عادی‌سازی روابط کردند، در این خصوص مسئولیت مستقیم دارند؛ بدون همکاری ملت‌ها دولت‌ها نمی‌توانند به امت مرحومه امت حضرت محمد مصطفی (ص) و آیات قرآن خیانت کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: رسول خدا (ص) در این باب سخنی بسیار خطیر، تکان دهنده و هولناک دارند و می فرمایند، کارگزاران شما [نتیجه] اعمال شما هستند و همان گونه که هستید، بر شما حکومت می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا