آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلخطبه هاعمومی

امام جمعه اردبیل: اهانت به قرآن کریم نشانه کینه دشمنان از پیشرفت اسلام در اروپاست

آیت الله عاملی: آزادی بیان برای تربیت انسان است، بنابراین با آتش زدن بزرگترین کتاب تربیت بشر منافات دارد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اظهار داشت: اروپایی‌ها در عید بزرگ مسلمان‌ها به مسلمان‌ها عیدی شومی دادند و پلیس سوئد رسما به یک گروه افراطی اجازه داد که قرآن را آتش بزند و این گروه فتیله را بالا کشیده و در داخل مسجد اصلی استکهلم قرآن را به آتش کشیدند، در سال ۱۴۰۱ نیز پلیس رسماً به یک گروه که قصد آتش زدن قرآن را داشت، اجازه داده بود که قرآن را آتش بزند.

وی ادامه داد: دلیل دولت سوئد این است که در اروپا همه چیز آزاد است و ما آزادی را با هیچ اعتقادی محدود نمی‌کنیم و حتی تظاهرات علیه خداوند آزاد است! و حتی تلویث تورات و انجیل در ملاء عام جایز است و آنها اهانت به هم جنس‌ها و اهانت بر پرچم آنها و اهانت به هولوکاست را اصلا بر نمی‌تابند اما ناراحت و تحریک کردن حدود ۲ میلیارد مسلمان را مجاز می‌دانند و علت فقط یک چیز است که مسلمان‌ها را اصلا انسان نمی‌دانند، در نتیجه ناراحتی مسلمان‌ها برای آنها اهمیتی ندارد.

خطیب جمعه اردبیل اضافه کرد: آزادی بیان برای کرامت انسان است و بالاترین کرامت را قرآن به انسان داده است، «و لقد کرمنا بنی آدم». آزادی بیان برای تربیت انسان است، بنابراین با آتش زدن بزرگترین کتاب تربیت بشر منافات دارد.

وی افزود: عجیب این است که دولت سوئد رسما به آتش زدن قرآن مجوز داده است و جوازی که صادر شده در آن صریحا نوشته شده که شما مجاز به آتش زدن کتاب مسلمان‌ها هستید و این مجوز و این موافقت رسمی با آتش زدن قرآن قطعا اعلان جنگ با قرآن، اسلام و با مسلمان‌ها است.

آیت‌الله عاملی گفت: دولت سوئد اگر بناء نزاع با خداوند دارد پس بداند که آتش زدن قرآن ضرری به خداوند نمی‌زند و اگر با قدسیت قرآن مشکل دارد بداند این گونه اهانت‌ها ضربه‌ای به قدسیت قرآن نمی‌زند ولو هزاران بار تکرار شود و اگر می‌خواهد جلوی پیشروی اسلام را در اروپا بگیرد، پس بداند قرآن با آتش زدن ضربه نمی‌بیند بلکه رشد پیدا می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اروپا به طور مکرر اعلام می‌کند که با خشونت و ارهاب مخالف است، در حالی که همین اقدام باطل انسان‌ها را به طرف خشونت و راه‌های غیرقانونی سوق می‌دهد و قرآن ثروت اصلی ما مسلمان‌ها و میراث فرهنگی اصلی ماست و آیا اروپا راضی است که میراث فرهنگی آنها تخریب شود؟ آیا اگر در کشورهای اسلامی سفارت سوئد را آتش بزنند و بگویند انسان‌ها آزاد هستند آیا این را دولت سوئد می‌پذیرد؟

وی افزود: در این ماجرا سکوت واتیکان جدا قابل تامل است و بلکه قطعا از آن معلوم می‌شود که واتیکان همکار این ماجرای مجرمانه و شنیع است و ای بسا پشت قضیه به عنوان عامل اصلی ایستاده است.

وی ادامه داد: راهکار جلوگیری از این اهانت‌ها تحریم کالاهای سوئدی در عالم اسلام و اخراج سفرای سوئد از کشورهای اسلامی است و اگر در اولین اهانت سوئد، دانمارک و شارلی ابدو به قرآن و رسول خدا (ص) سفیر این کشورها توسط کشورهای اسلامی اخراج می‌شدند کار به اینجا نمی‌رسید و اگر تمام مسلمان‌ها سفرای آنها را طرد و محصولات آنها را به خاطر قرآن تحریم کنند، آنها با ذلت سراغ مسلمان‌ها می‌آیند و با التماس زیر کفش مسلمان‌ها را می‌بوسند، اگر مسلمانی محصولات سوئد را تحریم نکند قطعا قرآن در روز قیامت با او محاجه خواهد کرد.

اوضاع منافقین و اسرائیل درس عبرت نظام‌های مستبد باشد

امام جمعه اردبیل در بخش دیگر خطبه‌ها با تحلیل شرایط اخیر منافقین و رژیم غاضب صهوینیستی گفت: اوضاع این روزهای منافقین و اسرائیل درس عبرت بزرگی برای نظام‌های استبدادی دنیا به‌ ویژه استکبار جهانی است و حمله دوم پلیس هزار نفری آلبانی به مقر منافقین ستون فقرات آنها را شکست و تبری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از آنها به این معنی است که دیگر از بودجه‌های آمریکایی و اروپایی خبری نیست.

آیت‌الله عاملی افزود: اسرائیل نیز با یک نسل جسور فلسطینی با تجهیزات نظامی بومی که برای اولین بار به‌ کار گرفته می‌شود مواجه است و اسرائیل تا حال به فکرش خطور نکرده بود که فلسطینی‌ها سلاح گرم حتی بمب‌های هوشمند کنترل از راه دور داشته باشند و اسرائیل آن قدر دست پاچه شد که با اف ۱۶ به غزه حمله کرد و حمله به غزه با هواپیماهای اف ۱۶ هیچ ارزش نظامی ندارد و نشان از اوج هراس و آشفتگی اسرائیل است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا