آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانخطبه هاعمومی

امام جمعه اردبیل: انقلاب اسلامی بالا ترین و عالی ترین لبیک به هل من ناصر امام حسین بود

آیت الله سید حسن عاملی: دشمنان به دنبال خشکاندن ریشه ملت ایران هستند و به همین منظور درصدد هستند فرهنگ عاشورا و باورهای مذهبی و شهادت طلبی را از بین ببرند.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با بیان تذکراتی نسبت به کیفیت اجرای عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: «در خصوص محرم تذکراتی لازم است و آن اینکه مساجد و محلات در مجالس عزاداری خود حتما از عالم دین استفاده کنند. خود حضرت معصومین فرموده اند “اولکم، اولکم معرفه” و امام حسین فرموده ما هر کس را بر حسب معرفت او سیراب می کنیم.»

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان به مواضع دوگانه و متفاوت اروپا اشاره کرد و افزود: «اروپا نیز می‌گوید نگران غنی سازی 60 درصدی ایران هستیم ایران فورا به برجام برگردد اسرائیل بمب هسته‌ ای، بمب هیدروژنی و بمب بیولوژی و غیر آن را دارد که همه سلاح کشتار جمعی است ولی اروپا از آن نگرانی ندارد، اما از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ ای ایران نگران است. بایدن در سفر خود به خاورمیانه گفت که ما تا ابد منتظر جواب ایران نخواهیم ماند در حالی که ما باید این جمله را در حق آنها بگوییم چون آنها از برجام خارج شده اند نه ما. این حرف آنها وقاحت تمام است و هیچ خجالت هم نمی کشند و بلکه در ادبیات سیاستمداران آمریکایی لفظی به نام حیاء و خجالت وجود ندارد.»

وی گفت: «رئیس جمهور اسبق آمریکا گفت ما از حادثه هیروشیما احساس خجالت نمی‌کنیم چون اگر ما این چند هزار نفر را نمی‌کشتیم بعدا ممکن بود بیشتر از آن در همه دنیا کشته شود. یعنی این کشتار وحشتناک برای اتمام جنگ بود در حالی که جنگ را خودشان شروع کرده و به آسیای شرقی لشکرکشی کرده بودند آنها حتی به مسافران بی پناه و بی گناه ایرانی در فراز خلیج فارس هم رحم نکردند و هواپیمای مسافربری ایران را ساقط کردند. در جنگ هشت ساله طرف اصلی ما آمریکا بود و خون 220 هزارشهید ما از دست آمریکا می چکد. در چنین شرایطی اگر مداحی یا شاعری می خواهد به وظیفه خود عمل کند راه را گم نکند و خدای نکرده در زمین دشمن بازی نکند. ما در برابر فزون خواهی این قدرت اهریمنی و حفظ اقتدار کشور احتیاج به بصیرت و روحیه حماسی و مقاومت داریم و نقش مداحان محترم و شاعران عزیز در خلق این روحیات بسیار اساسی است.»

عاملی ادامه داد: «انقلاب اسلامی اقتضای عاشورای حسینی است. امام حسین بکاء بدون نصرت نمی خواهد. روزی رسول خدا (ص) در خصوص حادثه عاشورا و شهادت امام حسین برای اصحاب خود صحبت کرد. اصحاب حضرت به شدت گریستند. حضرت فرمود اتبکونه و لا تنصرونه؟ یعنی آیا برای فرزندم گریه می کنید اما او را کمک و نصرت نمی‌کنید؟»

وی ادامه داد: «یکی از بزرگ‌ترین نصرت ها برای امام حسین (ع) انقلاب اسلامی است. افکار تاریک بنی‌امیه در قالبی مدرن بر دنیا سایه افکنده و کرامت انسان ها شکسته شده و انسانها به بردگی گرفته شده اند. ما مثل آن عرب که به امام حسین گفت “ان قتلت لنسترقن بعدک” یعنی اگر تو کشته شوی ما همه برده می شویم ما هم  می‌گوییم اگر فکر عاشورا نباشد استرقاق و بردگی حتمی است امام حسین هم خودش فرمود” اتخذوا مال الله دولا و عباد الله خولا” یعنی بنی امیه ثروت را د راختیار افراد خاص قرار داده و بندگان خدا را برده کرده اند. انقلاب اسلامی برای مبارزه با این دو تفکر و مصیبت  بزرگ به وجود آمده است.»

عاملی گفت: «ما به هل من ناصر امام حسین عمل و  انقلاب کردیم و هر چه هزینه می دهیم به خاطر عشق به اباعبدالله است محاصره و تضییق اقتصادی دشمن همه انتقام از عشق ما به امام حسین است در سال های آخر جنگ تحمیلی وزیر جنگ آمریکا گفت ریشه ملت ایران باید خشکانده شود! مراد او فرهنگ عاشورا و شهادت طلبی و باورهای مذهبی بود. اینجا نیز مداحان و شعراء و عزاداران عزیز راه را گم نکنند. انقلاب اسلامی بالا ترین و عالی ترین لبیک به هل من ناصر امام حسین بود. امام حسین هرکس را به اردوگاه خود راه نمی‌دهد.»

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: «هر محرم ما شعاری مربوط به امام حسین و اهل بیت و عزاداری تعیین می کنیم. امسال شعار ما عبارت است از”فمعکم معکم لا مع غیرکم” این جمله از زیارت جامعه کبیره است این زیارت نامه  شناسنامه کامل ائمه اطهار است. همچنان که جوشن کبیر برای شناساندن خداوند است. ما طبق این شعار هیچ وقت از  امام حسین جدا نخواهیم شد و معیت را در تمام ابعاد اجراء خواهیم کرد. مراکز هنری می‌توانند در این باب با اجراء مسابقه خط در توسعه این شعار تلاش کنند.»

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه اعلام کرد: «همه عزاداران مخصوصا مداحان و شعراء توجه کنند که عاشورا، کربلا و امام حسین برای ایجاد جنگ طائفی نیست. هیچ کس مثل آنها به وحدت امت حریص نیست. هر سخنی و هر شعری در خصوص ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی گوینده را در داخل در جرگه شیعه رو سیاه انگلیسی می کند.»

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا