آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

الهام علی‌اف: ایتالیا شریک تجاری اصلی جمهوری آذربایجان در اروپاست

رئیس‌ جمهور آذربایجان در دیدار با سفیر جدید ایتالیا، این کشور را شریک تجاری اصلی آذربایجان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا عنوان کرد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، الهام علی‌اف رئیس‌ جمهور آذربایجان، استوارنامه لوکا دی جیان فرانسسکو سفیر جدید ایتالیا در این کشور را پذیرفت.

در گفتگوی بین دو طرف آمده است که روابط دوجانبه ماهیت ویژه‌ ای دارد و در سطح مشارکت راهبردی در حال توسعه است.

سفیر ایتالیا با بیان اینکه روابط در همه زمینه‌ ها از جمله علمی و آموزشی با موفقیت در حال توسعه است، با ابراز خرسندی از اقدامات انجام‌ شده در راستای افتتاح دانشگاه‌ های ایتالیا در جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: ایتالیا شریک تجاری اصلی آذربایجان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

در این دیدار از توسعه پویای روابط سیاسی و بشردوستانه، همکاری‌ های اقتصادی و آموزشی بین دو کشور ابراز خرسندی شد.

گفته شده است که روابط جمهوری آذربایجان و ایتالیا به‌ ویژه در حوزه انرژی آغاز شد و سپس حوزه‌ های مختلفی از جمله فرهنگ، فناوری اطلاعات و ارتباطات، حمل‌ و نقل و سایر زمینه‌ ها را در بر گرفت.

در این گفت‌ و گو بر مشارکت نزدیک شرکت‌ های ایتالیایی، به‌ عنوان کشور دوست و شریک باکو، در عملیات بازسازی و ساخت‌ و ساز انجام‌ شده در مناطق آزاد شده از اشغال آذربایجان با خرسندی تأکید شد.

در این دیدار توسعه کریدور میانه و چشم‌ انداز همکاری در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین به موضوع روابط جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا و حمایت ایتالیا از آذربایجان در این روند به‌عنوان عضو اتحادیه اروپا اشاره شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا