آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

اعلام آمادگی ایران برای رفع تنش بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان 

وزیر راه و شهرسازی با اعلام آمادگی کشورمان برای رفع تنش ها بین باکو و ایروان، گفت: گمرک برای پیگیری و رفع چالش‌ها در پایانه مرزی آستارا مستقر می‌شود

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان طی گفت‌وگوی تلفنی با شاهین مصطفی‌یف معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان، پروژه‌های مشترک میان دو کشور و موضوعات مطرح شده در جلسه قبلی این کمیسیون را مورد بررسی و پیگیری قرار داد.

بذرپاش ضمن شنیدن گزارشی از روند پیشرفت پروژه‌های مشترک دو کشور از جمله پل آغبند، پایانه مرزی و سد خدا فرین از سوی معاون نخست وزیر آذربایجان گفت: دستورات لازم در راستای سرعت بخشی پروژه‌ها به دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی ابلاغ و مقرر شد هیئتی با استقرار در محل این پروژه‌ها به بررسی و رفع چالش‌های موجود اقدام کند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان ادامه داد: همچنین گمرک ایران در پایانه مرزی آستارا برای پیگیری و رفع چالش‌ها و مسائل موجود مستقر می‌شوند.

بذپاش با تاکید بر احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و کشورهای منطقه، مخالفت خود را با دخالت‌های خارجی در منطقه اعلام کرد و گفت: معتقدیم مشکلات منطقه توسط کشورهای منطقه باید برطرف شود و دخالت بیگانگان فقط بر مشکلات اضافه خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران از سیاست همسایگی خود برای برطرف شدن تنش‌ها میان آذربایجان و ارمنستان استفاده می‌کند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان همچنین ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر برخی سوء تفاهمات سیاسی میان دو کشور برطرف شود.

بذرپاش در ادامه بر تسهیل تردد دانشجویان ایرانی میان دو کشور با توجه به آغاز فصل بازگشایی دانشگاه‌ها تاکید کرد و مصطفی‌یف نیز در این خصوص قول مساعد داد.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با قدردانی از پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی کشورمان در جهت توسعه مناسبات دو کشور گفت: روابط ایران و آذربایجان پس از دیدارهای دوجانبه ارتقا یافته و مناسبات اقتصادی نیز رونق گرفته است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان از وزیر راه و شهرسازی دعوت کرد تا در ماه اکتبر به آذربایجان سفر کرده و ضمن دیدارهای جانبی، از پروژه‌های مشترک دو کشور بازدید کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا