آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومیقره باغ

اظهار نظر پوتین درباره تنش در قره‌باغ

ولادیمیر پوتین گفت: مقامات ارمنستان تقریباً از هر لحاظ  تعلق منطقه قره‌باغ به جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخته‌ اند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی شرق در «ولادی‌وستوک» به تحولات اخیر در منطقه قره‌باغ و تنش‌های بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان پرداخت و گفت: مقامات ارمنستان تقریباً از هر لحاظ (در عمل) تعلق منطقه قره‌باغ به جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخته‌ اند. 

پوتین گفت: این تنها به نتایج درگیری اخیر مربوط نمی‌شود، به این واقعیت هم مربوط است که رهبری ارمنستان اساساً حاکمیت جمهوری آذربایجان بر قره‌باغ را به رسمیت شناخته است.

وی افزود: الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان اکنون مستقیما می‌گوید مسئله وضعیت قره‌باغ دیگر موضوعیت ندارد و حل شده است. رهبری ارمنستان علناً این را اعلام کرده و این اتفاق افتاده. تصمیم ما نیست، تصمیم رهبری کنونی ارمنستان است.

پوتین در ادامه افزود: آذربایجانی‌ها به ما می‌گویند «حالا شما باید همه مسائل را با ما به صورت دوجانبه حل کنید؛ اگر می‌خواهید که کاری درباره قره‌باغ انجام دهید». خُب، چی می‌توانیم بگوییم؟ چیزی برای گفتن وجود ندارد. اگر خود ارمنستان قره ‌باغ را به عنوان جزئی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته، ما چه بگوییم؟

وی در ادامه گفت: چنین وضعیتی سوالاتی را درباره مولفه بشردوستانه و ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه برای ماندن در منطقه ایجاد می‌کند و تصریح کرد: این ماموریت همچنان معتبر است و مسائل بشردوستانه جلوگیری از نوعی پاکسازی قومی در آنجا قطعاً از بین نرفته، کاملاً با آن موافقم. امیدوارم مقامات جمهوری آذربایجان همانطور که به ما گفته‌ اند و می‌گویند به هیچ نوع پاکسازی قومی مایل نباشند و برعکس علاقه‌ مند باشند این روند به آرامی انجام شود.

پوتین تصریح کرد؛ مسکو طرح خود برای حل‌ و فصل مناقشه را ارائه کرده است. او در ادامه یادآوری کرد که ارمنستان هفت منطقه را در کنترل داشت که بعد از درگیری معروف دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان، ارمنستان تحت کنترل خود درآورد.

وی افزود: ما پیشنهاد میانجیگری توافقی را با جمهوری آذربایجان دادیم به این شکل که دو منطقه کلبجر و لاچین در واقع در قلمروی قدرت ارمنستان باقی بماند. و کل قره‌باغ. اما رهبری ارمنستان با وجود یک دهه تلاش ما (۱۰ تا ۱۵ سال) برای متقاعد کردن مسئولان این کشور با آن موافقت نکرد.

پوتین توضیح داد: «گزینه‌های مختلف مورد بحث قرار گرفت، اما در پایان همه چیز منجر به این شد». وی گفت‌وگوهایش با مقامات ارمنستان را اینطور توصیف کرد: در پاسخ به پرسش ما که «می‌خواهید چه کار کنید؟» به ما گفتند «می‌جنگیم». بسیار خُب. در نهایت، همه چیز به وضعیتی که امروز ایجاد شده، ختم شد.

وی در پاسخ به این ادعا که روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی نتوانسته به ایروان در حالی که فاجعه انسانی در قره‌باغ در حال رخ دادن است، کمک کند، گفت: اگر ارمنستان قره‌باغ را بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته. همین است. چه چیزی برای گفت‌وگو وجود دارد؟ کل مسئله همین است. وضعیت قره‌باغ را خود ارمنستان تعیین کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا