آذربایجاناخبارقره باغ

ارتش آذربایجان در حال استقرار در استان آغدام است

طبق توافق آتش‌بس و خروج نظامیان ارمنستان از آغدام٬ ارتش آذربایجان در حال استقرار در این استان است.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، در راستای توافقنامه آتش بس که روز دهم نوامبر میان آذربایجان و ارمنستان با وساطت روسیه امضا شد، نیروهای ایروان از استان آغدام خارج و ارتش آذربایجان در این منطقه مستقر می‌شود. همچنین ارمنی‌هایی که پس از اشغال در برخی از روستاها ساکن شده‌اند نیز منطقه را ترک می‌کنند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که خودروهای زرهی ارتش آذربایجان به سمت آغدام در حال حرکت هستند و مردم نیز در کنار جاده آنها را بدرقه می‌کنند.

در همین حال ارتش ارمنستان در ادامه عقب نشینی از منطقه آغدام، ایستگاه پلیس٬ مراکز دیده‌بانی و ساختمانی مورد استفاده را به آتش کشیده است.

تصاویری که از خط مقدم مناطق تحت کنترل آذربایجان گرفت شده نشان دود گسترده در مناطقی است که نیروهای ارمنستان فعلا در آن مستقرند.

بر اساس توافق نامه آذربایجان و ارمنستان که روز دهم نوامبر با وساطت روسیه امضا شد٬ نظامیان ارمنستان باید تا روز 20 نوامبر استان آغدام را ترک و به اشغال این منطقه پایان دهند.

تقریباً 77 درصد استان آغدام در سال 1993 توسط ارتش ارمنستان اشغال و حدود 200 هزار نفر از مردم آذربایجانی مجبور به خروج از زادگاهشان شده بودند. مرکز شهر آغدام و بسیاری از روستاها آن پس از اشغال٬ غارت و ویران شده‌اند.

بسیاری از این آوارگان آذربایجانی در انتظار بازگشت به سرزمین خود و آبادانی مجدد آن هستند.

گفتنی است طبق دهم نوامبر طرف ارمنی می‌بایست روز 15 نوامبر از کلبجر و اول دسامبر نیز از لاچین خارج شود. البته جمهوری آذربایجان با توجه به شرایط جوی و اقلیم برای تخلیه کلبجر به ارمنستان 10 روز دیگر مهلت داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا