آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانخطبه هاعمومی

آیت الله عاملی: ما هزینه بسیار سنگینی برای این انقلاب پرداخت کرده‌ ایم

امام جمعه اردبیل: ما قربانی تروریسم هستیم و سخت‌تر از ترور این است که پارلمان اروپا و کنگره آمریکا این جریان تروریستی را از لیست سیاه خود خارج کرده و دفاع از آنها و حمایت از آنها را وظیفه خود دانسته‌ اند.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: «به‌ مناسبت هفته قوه قضائیه از مساعی این قوه در مبارزه با فساد و بی‌عدالتی تشکر می‌کنیم و به قضات پاک‌دامن درود می‌فرستیم، حقیقت این است که حیات و ممات جامعه در دست دستگاه قضایی است، خداوند زمین و آسمان را به قلم قاضی بسته است و با حکم قاضی است که «تحبس السماء قطرها و تمنع الارض برکاتها» (یعنی آسمان قطرات خود را حبس و زمین برکات خود را منع می‌کند) و گاهی به‌عکس یک حکم عادلانه قاضی از برکت یک سال باران بالاتر است.»

وی عدالت در تمام عرصه‌ها را کار قوه قضائیه دانست و افزود: «در خصوص دستگاه قضا باید گفت امنیت به‌ قول مطلق و عدالت به‌ قول مطلق کار قوه قضائیه است، امنیت جان، امنیت آبرو، امنیت ناموس، امنیت مال و همچنین عدالت در تمام عرصه‌ها کار قوه قضائیه است و لذا امر قضا بسیار خطیر است و باید صالح‌ترین انسان‌ها متولی امر قضا شوند. به همین جهت رسول خدا(ص) فرمود: «مَن جُعِلَ قاضیا بینَ النّاسِ فقد ذُبِحَ بغیرِ سِکِّینٍ» (هرکس به‌عنوان قاضی میان مردم نصب شود او در واقع بدون خنجر ذبح شده است) و امیرالمؤمنین(ع) به شریح قاضی فرمودند «یا شُرَیْحُ! قَدْ جَلَسْتَ مَجْلِساً لایَجْلِسُهُ الّا نَبِیٌّ اوْ وَصِیّ نَبِیٍّ اوْ شَقِیٌ» (ای شریح، در جایی نشسته‌ ای که در آنجا جز پیغمبر یا وصی پیغمبر یا انسان شقی و بدبخت نمی‌نشیند یعنی غیر این‌ها باید مأذون از طرف امام عادل باشند)، حضرت امیرالمؤمنین، ابوالاسود دوئلی را قاضی کرد و سپس او را عزل فرمود وقتی ابوالاسود از علت پرسید، فرمود «تو صدایت را از صدای متهم بالاتر برده بودی»، حضرت امام (ره) فرمود «اگر از طرف من و دفتر من از کسانی که به من مربوط‌ اند به دستگاه قضا توصیه آمد آن را به دیوار بزنید.»

وی ادامه داد: «ما به‌ مناسبت قوه قضائیه یک دستورالعمل از امیرالمؤمنین تقدیم بزرگان دستگاه قضا می‌کنیم که اگر رعایت شود دستگاه قضایی از اساس اصلاح می‌شود. امیرالمؤمنین خطاب به مالک فرمود: «شریف‌ترین افراد را برای قضاوت انتخاب کن، کسی که بیش از همه در شبهات توقف کند و در تصمیم‌گیری تعجیل نکند و بیش از همه در تصمیم‌گیری‌ اش متکی به دلیل باشد و از همه برای کشف امور و واقعیات بردبارتر باشد».

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: «هفتِ تیر برای ما خاطره خیلی تلخی دارد 72 شهید و در رأس آنها متفکر بزرگ شهید بهشتی را از دست دادیم. ما هزینه بسیار سنگینی برای این انقلاب پرداخت کرده‌ ایم. آمار شهدای ترور در ایران بسیار تکان‌دهنده است. منافقین تا کنون بیش از 17 هزار نفر بی‌گناه را ترور کرده‌ اند. جنایتی که آنها مخصوصاً در دهه 60 و 70 کرده‌ اند بسیار وحشیانه و خونبار است. جنایات آنها باید برای نسل جدید بازگویی شود. آنها از هر صنف کشته‌ اند. رئیس قوه قضائیه، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس، تعدادی از وزرا، رئیس جمهور، نخست وزیر، شهدای محراب و…، طبق آمار 972 دانش‌آموز به‌دست آنها شهید شده‌ اند، 999 بازاری و کسبه، 196 روحانی، 1051 کارگر، 300 دانشجو، 401 کشاورز و 25 هزار نفر از مردم عراق نیز توسط آنها کشته شده‌ اند.»

آیت الله عاملی ضمن اشاره به حمایت اروپایی‌ها از اعمال تروریستی منافقین گفت: «ما قربانی تروریسم هستیم و سخت‌تر از ترور این است که پارلمان اروپا و کنگره آمریکا این جریان تروریستی را از لیست سیاه خود خارج کرده و دفاع از آنها و حمایت از آنها را وظیفه خود دانسته‌ اند. در زمان حضور منافقین در عراق پارلمان اروپا بیانیه‌ ای در حمایت از منافقین برای تضمین سلامت و امنیت آنها در اردوگاه لیبرتی عراق صادر کرد، این بیانیه توسط کمیته امور سیاسی و دموکراسی اروپا صادر شد این کمیته متشکل از سناتورها و نمایندگان پارلمان‌های 47 کشور اروپا و آسیای مرکزی است.»

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مظلومیت‌های شهید بهشتی خاطرنشان کرد: «به روح بزرگ شهید مظلوم شهید بهشتی درود می‌فرستیم، حضرت امام(ره) فرمود: «شهادت شهید بهشتی در برابر مظلومیت او ناچیز بود»، این مظلومیت را رسانه‌های دشمن درست کرده بودند همچنان که الآن نیز توپخانه‌های رسانه‌های آنها شدیداً کار می‌کنند تا واقعیات را وارونه نشان دهند.»

وی در بخش‌های دیگر خطبه‌های نماز جمعه به تشریح ابعاد حضور مایک پنس در جمع منافقین پرداخت و گفت: «برای ما خیلی سخت است که مایک پنس معاون ترامپ دیروز در آستانه هفتِ تیر در آلبانی در جمع منافقین روسیاه حاضر شد و علیه ایران فحاشی کرد، او در زمانی که معاون ترامپ بود با آرزوهای شوم خود ترامپ را تشویق کرد که از برجام خارج شود و اعلان کرد که خروج آمریکا از برجام مساوی با سقوط ایران است ولی آرزوی خود را با خود برد و ناکام ماند، جان بولتون گفت: «جشن کریسمس را امسال در تهران خواهیم گرفت و نظام اسلامی ساقط خواهد شد»، ولی خودش ساقط شد و آرزوی شوم خود را با خود برد و نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل وقتی دید پروژه راهبرد اسقاط ایران با هزاران خنجر به جایی نرسید پروژه «هشت‌پا» را مطرح کرد و گفت «نباید پاها را بزنیم بلکه باید خود هشت‌ پا را بزنیم» ولی او نیز هفته گذشته ساقط شد و آرزوی هشت‌پایی خود را با خود برد.»

وی اضافه کرد: «یک وزیر آمریکایی و یک وزیر اسرائیلی چند سال پیش گفتند «آرزوی ما این است که شب بخوابیم و صبح بلند شویم ببینیم ایران از روی نقشه جهانی محو شده است»، یک نماینده مجلس در یکی از کشورهای همسایه نیز آرزو کرد که ایران از روی نقشه حذف شود ولی ایران اسلامی با صلابت ایستاده است و به‌ روی نقشه جهانی می‌درخشد آنها می‌خواستند ایران اسلامی افسانه شود ولی خودشان افسانه شدند. حالا اسرائیل یک آرزوی بزرگ دیگر را طراحی می‌کند و آن تشکیل ناتوی عربی با کشورهای عربی منطقه و آوردن آمریکا به رأس این نیرو بر ضد ایران اسلامی است. اسرائیل کشورهای عربی را تشویق کرده است که در سفر بایدن به منطقه که ماه آینده صورت خواهد گرفت او را به این پیمان نظامی متقاعد کنند اما باز آرزویش نقش بر آب شد چون عربستان و امارات اظهار داشتند «ما هیچ‌ وقت ضد ایران وارد یک مجموعه نظامی نخواهیم شد»، همه این‌ها عملاً تفسیر یک آیه قرآن درباره بنی‌اسرائیل است؛ «کُلَّمَا أَوْقَدُوا نَارًا لِلْحَرْبِ أَطْفَأَهَا اللَّهُ وَیَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَسَادًا وَاللَّهُ لَایُحِبُّ الْمُفْسِدِینَ» (هر بار که آتشى براى پیکار برافروختند خدا آن را خاموش ساخت و در زمین براى فساد مى‌کوشند و خدا مفسدان را دوست نمى‌دارد).

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در پایان ضمن تبریک قرارگیری دانشگاه محقق اردبیلی بین دانشگاه‌های یک درصد برتر جهان گفت: «از این‌ که دانشگاه محقق اردبیلی در سال 2022 توانسته است جزو دانشگاه‌های یک درصد برتر جهانی معرفی شود آن را به مدیریت و هیئت علمی و اساتید معظم این دانشگاه تبریک می‌گوییم.»

وی همچنین با طلب رحمت برای 1500 جان‌باخته زلزله افغانستان اظهار داشت: «با ملت افغانستان همدردی و غمگساری داریم و از دولت ایران که در اولین فرصت مساعدات انسانی خود را به منطقه زلزله‌ زده رساند، تشکر می‌کنیم.»

منبع: تسنیم

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا