آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومیقره باغ

آماده سازی توافق صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

دبیر شورای امنیت روسیه گفت: تلاش‌های جاری و مداومی برای عادی‌سازی روابط بین باکو و ایروان در حال انجام است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه گفت: توافق صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در حال آماده‌سازی است. وی اظهار داشت تلاش‌های جاری و مداومی برای عادی‌سازی روابط بین باکو و ایروان در حال انجام است.

پیش‌تر، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزرات خارجه روسیه گفته بود: مسکو آمادگی دارد نشست سه‌جانبه وزرای خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را در آینده نزدیک در مسکو برگزار کند. او تاکید کرد مسکو از هر تماسی که به کاهش تنش بین باکو و ایروان کمک کند، استقبال می‌کند.

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان دوشنبه گفت بر روی سه اصل اساسی توافق حاصل شده و در صورتیکه هر دو طرف ایروان و باکو به اصول توافق شده متعهد باشند، این سند به زودی به امضا درمی‌آید.

پاشینیان تأکید کرد اصل اول، به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی است؛ دومین اصل به این شکل است که طرفین برای تحدید مرز بر اساس اعلامیه آلماتی موافقت کردند؛ به این معنا که مرزهای اداری جمهوری‌های شوروی اکنون مرزهای دولتی کشورها است و بنابراین باید مصونیت آن‌ها به رسمیت شناخته شود. وی از گشایش ارتباطات منطقه‌ای بر اساس اصل برابری و عمل متقابل، بعنوان سومین اصل نام برد.

نخست‌وزیر ارمنستان چهارم آبان هم گفته بود امیدوار است توافق صلح با جمهوری آذربایجان در ماه‌های پیش‌رو منعقد و روابط دیپلماتیک برقرار شود.

دو جمهوری همسایه آذربایجان و ارمنستان سه دهه است که بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی با هم درگیر بوده‌اند. دو کشور با هم روابط دیپلماتیک ندارند و مرز مشترکشان به شدت مستحکم است.

ماه میلادی گذشته، جمهوری آذربایجان عملیات برق‌آسایی را برای پس گرفتن این منطقه که در سطح بین‌المللی متعلق به باکو شناخته می‌شود اما از دهه ۱۹۹۰ توسط ارامنه تحت حمایت ارمنستان کنترل می‌شد، انجام داد. این عملیات به کوچ دسته‌ جمعی اغلب ۱۲۰ هزار ارمنی قره‌باغ به ارمنستان منجر شد.

دو کشور از آن زمان برای امضای توافق صلح ابراز تمایل کرده‌ اند، هرچند پیشرفت خاصی حاصل نشده و درگیری‌های مداوم مرزی ادامه داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا