آذربایجاناخبارارمنستانقره باغ

20 سالگی آتش بس: بیش از 6 هزار نظامی جمهوری آذربایجان در این سال ها شهید شده اند.

20 سال از اعلام آتش بس بین آذربایجان و ارمنستان می گذرد.

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز، در 8 ام ماه می سال 1994 م. موافقت نامه ی آتش بس تحت عنوان «پروتکل بیشکک» بین طرفین درگیری [آذربایجان و ارمنستان] به امضا رسید و در 12 ام همین ماه رسمیت یافت و عملیات های نظامی از این روز در خطوط جبهه ها متوقف شد.

پیشنهاد امضا آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان در 4 ام ماه می سال 1994 م. از طرف روسیه ارائه شد. در اجلاس مجمع پارلمانی کشورهای همسود در بیشکک پایتخت قرقیزستان، طرح موافقت نامه ی آتش بس از طرف روسیه پیشنهاد شد اما مذاکرات بین آذربایجان و ارمنستان به نتیجه نرسید. اختلاف نظر اساسی بین طرفین، در نظر گرفتن موقعیت و جایگاه مساوی برای جامعه ی ارامنه ی قره باغ به همراه آذربایجان و ارمنستان در این پروتکل بود.

سند آتش بس را در 18 ام ماه می رسول قلیف رییس وقت مجلس ملی آذربایجان و نظامی بهمن اف رییس جمعیت آذربایجانی های قره باغ کوهستانی در حضور ولادیمیر کازمیروف رییس روسی گروه مینسک شورای امنیت و همکاری اروپا، امضا کردند. براساس طرح روسیه، شخصیت های اول آذربایجان و ارمنستان می بایستی «توافق صلح بزرگ» را که به دنبال توافق نامه ی آتش بس تهیه می شد، امضا می نمودند.

در 19 ماه می با هدف نظارت بر اجرای موافقت نامه ی آتش بس، کمیته ی دائمی شورای همکاری و امنیت اروپا در رابطه با قره باغ کوهستانی ایجاد شد.

گفتنی است، براساس اطلاعات گوناگون، در طول 20 سال گذشته از امضا موافقت نامه ی آتش بس، بیش از 6 هزار نظامی آذربایجان بر اثر اصابت گلوله ی دشمن، انفجار مین، سقوط بهمن و علل دیگر هلاک شده اند.

منبع: deyerler.org

انتهای پیام/د

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا