آذربایجاناخبار

مصاحبه رئیس حزب مساوات جمهوری آذربایجان در زمینه فعالیت مخالفان سیاسی در جمهوری آذربایجان

عارف حاجیلی رئیس حزب مساوات جمهوری آذربایجان شرایط کنونی در جمهوری آذربایجان برای فعالیت های سیاسی را خوب توصیف نمی نماید.
به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز به نقل از مدرن.آذ؛ رهبر حزب مساوات جمهوری آذربایجان در زمینه شرایط فعلی برای فعالیت های سیاسی در جمهوری آذربایجان به سوالاتی پاسخ داده که به شرح ذیل ارائه می گردد.
سوال؛اگر بخواهیم بگوییم، ریشه احزاب مخالف در جمهور آذربایجان پس از انجام اقدامات مختلف علیه این احزاب در زیر خاک قرار گرفته است. بلاخص اعضای حزب جبهه خلق آذربایجان و حزب مساوات، آیا می توان گفت دوباره این احزاب بتوانند به گذشته برگردند و با هم متحد شوند؟
هم اکنون در جمهوری آذربایجان فرآیندی برای فعالیت سیاسی وجود ندارد، در چنین وضیعتی امیدی برای همکاری و گسترش روابط میان احزاب در جهت متحد شدن وجود ندارد،با این حال همکاریهای مخالفان با یکدیگرادامه دارد، بنده اطمینان دارم، در صورت برگزاری نشست های سیاسی در کشور می توان به همکاری بیش از پیش احزاب مخالفان اقدامات مختلفی را صورت داد.
سوال؛ حزب مساوات پس از برگزاری تجمع اعتراض آمیز خود در در ماه سپتامبر اعلام نمود دوباره خواهان برگزاری اعتراضی با شورای ملی است، که این درخواست با واکنش جدی از سوی آنان روبرو شد در چنین شرایطی صحبت در جهت تفاوهم و همکاری می توان تا چه اندازه درست باشد؟
به انداره کافی در این زمینه صحبت شده است همه چیز برای همه آشکار و روشن است، بنابراین قصد نداشتم دوباره در این مورد صحبت نمایم،ولی نمی توان گفت که روابط سیاسی میان سازمان سیاسی همیشه در حوادث مختلف به یک شکل باشد.
سوال؛ چه عواملی مانع این همکاریهای می گردد؟ آیا این مخالفت ها در درون حزب مساوات است یا در حزب خلق یا شورای ملی؟
هر سازمان سیاسی موضع ، تاکتیک و استراتژیک خود را مشخص می نماید، ما بعنوان حزب مساوات اعتقاد داریم، همکاریهای احزاب مخالف در جمهوری آذربایجان در جهت منافع گروه های دموکراتیک در کشور است. با این حال فعالیت سایر سازمان ها در کشور در جهت منافع خودشان می باشد ، بنده نمی خواهم در مورد تصمیمات صورت گرفته اظهار نظر نمایم.
سوال؛ اجتماع بعدی اعتراضی حزب مساوات چه زمانی صورت خواهد گرفت؟
حزب مساوات پس از ماه نوامبر هیچ گونه تصمیمی را در جهت برگزاری اجتماع اعتراضی صورت نداده است.با این وجود، هیچ گونه تصمیم در جهت برگزاری اجتماع اعتراضی وجود ندارد. اگر به وضیعت سیاسی دقت کنیم، می توان تظاهرات برگزار نمود اما برگزاری تجمعات اعتراضی یک رویداد طبیعی است. اگر در جمهوری آذربایجان شرایط دموکراتیک وجود داشت این اجتماعات اعتراضی جرم بحساب نمی آمد وما می توانستیم به راحتی اجتماعات خود را برپا نمایم.
هم اکنون که با شما مصاحبه می نمایم سی وسومین سالگرد اعلام جمهوری ترک قبرس شمالی است در مصاحبه شما چیزهای را مشاهده نمودم با اینکه بسوی رئوف عارف اوغلو رفتید ولی با وی روبرو نشدید آیا مشکلات میان شما به روابط شخصیتان نیز تاثیر منفی گذاشته است؟
بنده وی را ندیدم، چنان به نظرم می آید که شما در مشاهدات خود اشتباه نموده اید.
سوال؛ خب، پس چنین سوال را مطرح کنم، آیا شما با هم قهر هستید؟
در جامعه آذربایجان به اندازه کافی در مورد روابط ما روشنگری شده است، دیگر هیچ صحبتی را ندارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا