آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

خشم باکو از امضاء قرارداد تسلیحاتی پاریس-ایروان

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان قرارداد تسلیحاتی جدید میان ارمنستان و فرانسه را «نامشروع» و تهدیدی برای باکو خواند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌ شنبه اعلام کرد وزرای دفاع این کشور و فرانسه در پاریس با یکدیگر دیدار کرده و به توافق‌های جدیدی در زمینه همکاری نظامی بین ۲ کشور دست یافتند.

وزارت امور خارجه ارمنستان نیز روز چهارشنبه در واکنش به ارسال تسلیحات به ایروان گفت که هر کشوری حق دارد ارتشی مجهز به تجهیزات نظامی و مدرن داشته باشد.

«آیخان حاجی‌ زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به این رویداد اعلام کرد: «ما بیانیه وزارت امور خارجه ارمنستان را قویا رد می‌کنیم زیرا می‌خواهد آرایش نظامی و جنگی کشورش را توجیه کند. با توجه به این ادعا که ارمنستان حق حاکمیتی برای دنبال کردن سیاست نظامی‌ سازی دارد، مایلیم متذکر شویم که همه باید از دلایل نامشروع بودن این اقدامات و تهدید برای کشور ما آگاه شوند.»

وی در ادامه افزود: «ارمنستان حدود ۳۰ سال است که هنجارها و اصول حقوق بین‌ الملل را شدیدا زیر پا گذاشته است و اقدام این کشور یک تحریف سیاسی است. ارمنستان به ادعاهای ارضی خود علیه همسایگانش ادامه می‌دهد و تنها در پی اقداماتی که آذربایجان انجام می‌دهد، اقدامات تهاجمی خود را از سر می‌گیرد و سعی می‌کند تصویری از یک کشور صلح‌ آمیز به نمایش بگذارد.»

این دیپلمات آذربایجانی تاکید کرد: «بهتر است ارمنستان شفاف‌ سازی کند چرا ایروان که اکنون به مرزهای ۱۹۹۱ و تمامیت ارضی براساس اعلامیه آلما-آتا اشاره می‌کند، این اسناد را طی ۳۰ سال گذشته نادیده گرفته است، از به‌ رسمیت شناختن مرزها طبق نقشه‌ های شوروی خودداری کرده و سرزمین‌ های آذربایجان را اشغال کرده است».

حاجی‌زاده با اشاره مستقیم به توافق دفاعی باکو-پاریس خاطر نشان کرد: «این شرم‌ آور است ارمنستان که هیچ مرزی را به‌ رسمیت نمی‌شناسد، مواضع نظامی را جایی که سربازان آذربایجانی پس از ۳۰ سال مستقر هستند، ارائه می‌دهد و کشور ما را به اشغاگری متهم می‌کند. برخلاف بیانیه‌ هایی که از صلح حمایت و ظرفیت‌ های دفاعی ارمنستان را تقویت می‌کنند، واضح است که کشورهایی مثل فرانسه که در تلاشند تا ارمنستان را به سلاح مرگبار مجهز کنند، قصد دارند این کشور را به منبع جدیدی از تنش‌ و تهدید بدل کنند. این سیاست به تهاجم احتمالی ارمنستان کمک می‌کند و تا دیر نشده باید از آن خودداری کرد.»

وی تصریح کرد: «شرط لازم برای امضای معاهده صلح واقعی و پایدار بین آذربایجان و ارمنستان، توقف ادعاهای ارضی ارمنستان علیه آذربایجان است که در اسناد حقوقی و سیاسی متعدد این کشور به ویژه قانون اساسی آن صراحتا اشاره شده است. علاوه بر این مسئله، اینکه وزارت خارجه ارمنستان چنین مشکلی را نادیده می‌گیرد، بیانگر این است که علاقه‌ ای به صلح پایدار ندارد و می‌خواهد تهاجم را علیه آذربایجان در آینده آغاز کند.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا