آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانروسیهعمومیقره باغقره باغ

نشست پوتین و اعضای شورای امنیت روسیه برای بررسی اوضاع افغانستان و قره باغ

رئیس جمهوری روسیه در نشستی اضطراری با اعضای شورای امنیت این کشور وضعیت کنونی در افغانستان و وخامت اوضاع در مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در نشست اضطراری با اعضای دائم شورای امنیت این کشور، وخامت اوضاع کنونی در افغانستان و وضعیت مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان را مورد بحث و بررسی قرار داد.

طبق این اطلاعات، در جریان این نشست، مسائل مهم مربوط به توسعه اقتصادی-اجتماعی روسیه بررسی شد. علاوه بر این، برخی مسائل برجسته در دستور کار بین المللی که از لحاظ امنیتی برای روسیه دارای اهمیت هستند نیز مطرح شدند که از مهمترین آنها اوضاع کنونی در افغانستان و همچنین وخامت اوضاع در خطوط مرزی آذربایجان و ارمنستان و تبادل آتش مرتب بین دو طرف بود.

تشدید فعالیت گروه تروریستی داعش در مناطق شمالی افغانستان و خطر انتقال بی ثباتی به کشورهای متحد روسیه در منطقه آسیای مرکزی موجب نگرانی مقامات مسکو شده است.

روز چهارشنبه “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگ‌های در دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) اعلام کرد، مأموریت آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان شکست خورده و اوضاع در این کشور بطور واضح از کنترل خارج شده و وضعیت در مناطق شمالی افغانستان و خروج جمعی نیروهای نظامی این کشور به خاک تاجیکستان و ازبکستان، گویای این واقعیت است که توافقات بین آمریکا و جنبش طالبان اجرا نشده است.

شایگو با اشاره به تلاش برای انتقال نیروهای تروریستی به خاک تاجیکستان، تأکید کرد: «در صورت بروز هر نوع تهدید امنیتی برای تاجیکستان که متحد ما و عضو پیمان امنیت جمعی است، مسلماً روسیه به آن واکنش نشان داده و پایگاه نظامی 201 که در خاک این جمهوری مستقر است، به منظور تأمین امنیت و ثبات در منطقه وارد عمل شده و کمک‌های نظامی لازم را به این کشور ارائه خواهد داد.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا