آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهروسیهعمومیقره باغقفقاز جنوبی

سخنرانی رئیس جمهور آذربایجان به مناسبت سال نو میلادی

رئیس‌ جمهور آذربایجان در سخنانی به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی، درباره روابط این کشور با ایران، ترکیه و روسیه و موضاعات داخلی و منطقه ای به اظهار نظر پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی به تمجید از روابط این کشور با ایران و ترکیه پرداخت و گفت: «روابط دوستانه با ایران توسعه بیشتری یافته است.»

وی سال ۲۰۲۱ را «سال موفق» برای این کشور خواند و گفت: «۲۰۲۱ اکنون دیگر گذشته است. سال ۲۰۲۱ سال موفقی برای کشور ما بود. ما در طول سال به تمام اهدافی که برای خودمان در نظر گرفته بودیم، رسیدیم. جمهوری آذربایجان با موفقیت توسعه یافته است و جمهوری آذربایجانِ قدرتمندتر، امروز در جهان شناخته شده است».

الهام علی اف با تعریف و تمجید از موقعیت فعلی جمهوری آذربایجان و عملکرد این کشور در سال ۲۰۲۲ سخنرانی خود را ادامه داد.

وی افزود: «ما جایگاه خود را در عرصه بین‌ المللی تقویت کرده‌ ایم. وجهه بین‌ المللی‌ مان افزایش یافته است و ما با موفقیت در چندین سازمان بین‌ المللی فعالیت کرده‌ ایم. همانطور که می‌دانید، ما به عنوان کشوری که ریاست جنبش عدم تعهد را بر عهده دارد، از منافع همه کشورهای عضو، هنجارها و اصول حقوق بین‌ الملل دفاع کرده‌ ایم و تصادفی نیست که همه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به اتفاق آرا ریاست جمهوری آذربایجان را برای یک سال دیگر تمدید کردند. جنبس عدم تعهد با ۱۲۰ عضو دومین سازمان بزرگ جهان بعد از سازمان ملل، بار دیگر به اتفاق آرا حمایت خود را از جمهوری آذربایجان اعلام کرد».

رئیس‌جمهور آذربایجان ادامه داد: « در این سال (۲۰۲۱) ریاست شورای (همکاری) کشورهای ترک (ترک‌زبان) را با موفقیت به پایان رساندیم. همانطور که می‌دانید این سازمان همانند جنبش عدم تعهد همواره از جمهوری آذربایجان در آرمان عادلانه ما حمایت کرده است. سازمان همکاری اسلامی یک سازمان بین‌ المللی است که به طور سنتی از موضع برحق جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند. طی این سال ما این حمایت را احساس کرده‌ ایم و از عملکرد سازمان همکاری اسلامی برای پذیرش نتایج جنگ قدردانی می‌کنم».

الهام علی اف همچنین به سفر اخیر خود به بروکسل و رایزنی‌ هایش با مقامات ارشد ناتو و اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «در ماه دسامبر دیدارهای موفقی با ناتو و اتحادیه اروپا داشتم. در طول اجلاس سران، ناتو به طور مداوم بیانیه‌ هایی در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تصویب کرد. این بیانیه‌ها در ۹ اجلاس سران به تصویب رسید».

وی ادامه داد: «به عبارت دیگر، تمام جهان نتایج جنگ دوم قره باغ را می‌پذیرد. من فکر می‌کنم که فرایندهای پس از جنگ بار دیگر به تمام جهان ثابت کرد که حق با ماست. این خیلی اهمیت دارد. چون در جنگ دوم قره باغ اتهام‌های بی اساسی به ما زده شد. هیچ یک از آن ادعاهای بی اساس ثابت نشد و دوران پس از جنگ بار دیگر این را نشان داد. بنابراین، من فکر می‌کنم پذیرش واقعیت‌های جنگ، واقعیت‌های پس از جنگ، از منظر سیاسی می‌تواند به عنوان یک رویداد بسیار مهم تلقی شود».

رئیس‌جمهور آذربایجان سپس ضمن صحبت درباره روابط این کشور با کشورهای همسایه اعلام کرد روابط باکو و آنکارا به سطح «اتحاد» ارتقا یافته است.

الهام علی اف گفت: «باید بگویم که روابط ما با کشورهای همسایه با موفقیت توسعه یافته است. این روابط به طور سنتی مبتنی بر دوستی و همکاری است. بیانیه شوشا که در این سال با ترکیه امضا شد، روابط ترکیه و جمهوری آذربایجان را رسما تا سطح یک اتحاد بالا می‌برد، اگرچه در واقع قبلا یک رابطه مبتنی بر اتحاد وجود داشت اما رسما تایید شده و البته امضای این بیانیه در شهر شوشا معنای خاصی داشت».

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در ادامه سخنرانی به مناسبت سال جدید میلادی درباره روابط این کشور با روسیه طی سال گذشته میلادی صحبت کرد.

علی اف اظهار داشت: «روابط مان با روسیه با موفقیت در حال توسعه است. من مطمئن هستم که در دوره آتی روابط ما با روسیه به طور رسمی به سطح بالاتری ارتقا خواهد یافت».

الهام علی اف به روابط جمهوری آذربایجان با ایران نیز اشاره کرد و گفت: «روابط دوستانه و مشارکتی در جریان تماس‌های منظم و تبادل نظر با سایر همسایگان، ایران و گرجستان توسعه بیشتر یافته است. بستر همکاری های چندجانبه هم اکنون در منطقه در حال شکل گیری است و البته این به نفع ماست».

رئیس جمهور آذربایجان در ادامه به روابط این کشور با ارمنستان بعد از جنگ بر سر قره باغ پرداخت و نسبت به بهبود این روابط ابراز امیدواری کرد.

علی اف در سخنرانی خطاب به مردم جمهوری آذربایجان گفت: «در مورد همسایگان، البته من هرگز ارمنستان را در این دسته از کشورها قرار ندادم. این موضوع امروز هنوز شامل آن (ارمنستان) نمی‌شود. اما امیدوارم روزی روابط مبتنی بر همسایگی با ارمنستان برقرار شود».

رئیس‌ جمهور آذربایجان افزود: «در هر صورت ارمنستان با پذیرش نتایج جنگ دوم قره باغ می‌تواند نقش خود را در چارچوب منطقه‌ ای افزایش دهد. جلساتی که در سوچی و بروکسل در ماه‌های نوامبر و دسامبر (بین علی اف و نیکول پاشینیان نخست‌ وزیر ارمنستان) برگزار شد حداقل دلگرم‌ کننده است و امیدوارم توافقات حاصل شده در این جلسات در سال ۲۰۲۲ در زندگی واقعی انعکاس یابد».

منبع: فارس

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا