آخرین اخباراخبارایرانترکیهعمومی

زمینه سازی بحران اجتماعی_سیاسی در ترکیه با مهاجرت شهروندان افغانستانی به این کشور

پس از بروز تنش بین طالبان و دولت مرکزی افغانستان، سیل مهاجرت مردم این کشور به ترکیه نه‌ تنها موجب شکل گیری یک بحران اجتماعی سیاسی در ترکیه شده بلکه روابط ایران و ترکیه را نیز می‌ تواند به مخاطره بیندازد.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، با افزایش تعداد مهاجران قانونی و غیر قانونی در ترکیه، محافل سیاسی و رسانه‌ ای این کشور مهاجرت بی‌ رویه به ترکیه را به‌ عنوان یکی از کانون‌ های بحران‌ ساز در حیات سیاسی اجتماعی ترکیه معرفی می‌ کنند.

آمار های رسمی‌ ترکیه نشان می‌ دهد که بیش از ۳.۷ میلیون نفر از اتباع سوریه به صورت رسمی‌ و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر نیز به صورت غیر رسمی‌ و غیر قانونی در ترکیه ساکن هستند.

اما آنچه که این بحران را شدت بخشیده است مهاجرت بی‌ رویه مردم افغانستان به این کشور می‌ باشد.

امید اوزداغ نماینده مجلس ترکیه و از اعضای ارشد حزب نیک در این باره می‌ گوید:

«جمعیت افغانی‌ های حاضر در ترکیه در حال رسیدن به رقم ۵۰۰ هزار نفر می‌ باشد و تنها طی یک ماه اخیر بیش از ۳۲ هزار نفر از اتباع افغانستان وارد ترکیه شده‌ اند، اگرچه که هر ماه ده‌ ها هزار نفر از اتباع افغانستان از ترکیه اخراج می‌ شوند اما فرایند باز هم صعودی است».

وی با متهم کردن ایران به مهاجرت سازمان‌ یافته علیه ترکیه ادعا کرده است که مهاجرین افغان از دو طریق وارد ترکیه می‌ شوند؛ یکی از طریق کمپ‌ های ویژه مهاجرین در شهر هرات نزدیک مرز ایران و دیگری خروج سیستماتیک اتباع افغانی حاضر در ایران به دلیل نابسامانی اقتصادی.

وی که سابقه نمایندگی مجلس در حزب حرکت ملی‌ گرا را نیز دارد از مسئولین کشوری ترکیه خواسته است که در این زمینه به ایران هشدار داده و به عنوان راه‌ حل نیز ایجاد کمپ‌ های ویژه مهاجرین در مناطق ترک‌ نشین شمال افغانستان را پیشنهاد کرده است.

در این میان نامه یکی از مهاجرین افغانستانی به اردوغان و درخواست از وی برای نشان دادن رأفت اسلامی‌ به دلیل اشتراکات دینی افغانستان و ترکیه نیز به امری جنجالی میان احزاب سیاسی ترکیه تبدیل شده است.

در این نامه آمده است: «مردم افغانستان نماز می‌ خوانند و اردوغان نیز فردی نمازگزار می‌ باشد و از وی به عنوان حاکم سرزمین اسلامی‌ انتظار می‌ رود که مهاجرین مسلمان را بپذیرد.»

با توجه به این مسائل یاد شده، جا به‌ جایی مهاجرین افغانستانی پس از تنش طالبان نه‌ تنها باعث زمینه سازی برای یک بحران اجتماعی سیاسی در ترکیه شده بلکه روابط ایران و ترکیه را نیز می‌ تواند به مخاطره بیندازد.

منبع: آناج

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا