آجارباآذربایجاناخبارایرانعمومیگرجستان

دیدار سفیر کشورمان در گرجستان با مقامات جمهوری خود مختار آجارا

سید جواد قوام شهیدی سفیر کشورمان در گرجستان ،به دعوت دولت جمهوری خودمختار آجارا به این منطقه سفر و با مقامات این جمهوری در مورد گسترش روابط اقتصادی با ایران تبادل نظر کرد.

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز به نقل از سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس ، در این سفر سه روزه ، قوام شهیدی با زوراب پاتارادزه رئیس دولت آجارا و دیگر مقامات بلند پایه این جمهوری از جمله رئیس شورای عالی قانون گذاری، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس اتاق بازرگانی و مسئولین گمرک و پلیس مرزی سارپی در مرز ترکیه دیدار و گفت وگو کرد.
آجاریا یا آجارا یکی از جمهوری‌های خودمختار گرجستان است به مرکزیت باتومی که تابع قوانین دولت مرکزی است.
در دیدارهای انجام شده در این سفر،روابط دو کشور و استان های متناظر بررسی و توافق هایی برای توسعه مناسبات و همکاری برای استفاده از فرصت های موجود دو طرف در حوزه های مختلف اقتصادی، فنآوری، پروژه های کلان، حمل و نقل و مبادلات تجاری صورت گرفت.
در دیدار سفیر کشورمان با مقامات آجارا ، در مورد حضور شرکت های ایرانی برای مشارکت در ساخت پروژه های بندری و تسریع در نهایی کردن کریدور شمال جنوب با توجه به اهمیت دو منطقه بندری از نقطه عزیمت خلیج فارس و دریای سیاه،توافق شد.
تاکید بر تامین نیازهای انرژی گرجستان و دولت محلی آجارا و تفاهم برای انتقال فرآوردهای نفتی به کشورهای طرف قرارداد تجارت آزاد با گرجستان، ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تکمیل کالاهای نیمه ساخته طرف های ایرانی با هدف ارسال به مقاصد صادراتی گرجستان، از دیگر محورهای گفت و گوی ، قوام شهیدی با مقامات جمهوری خود مختار آجارا بود.
سفیر کشورمان در گرجستان ، در این سفر همچنین در خصوص، مسائل مربوط به امورگردشگران ایرانی در باتومی و منطقه خودمختار آجارا، همکاری گسترده میان منطقه پرظرفیت آجارا با استان های کشورمان به ویژه استان های شمالی و غربی آذربایجان، گیلان، اردبیل، مازندارن، طراحی و پیگیری مسائل و مسیرهای پروازی بین استان های کشورمان و باتومی و در نهایت موضوع تسهیلات بانکی و تلاش جهت رفع محدودیت های موجود برای سرمایه گذاران و گردشگران ایرانی شامل تضامین مالی و مسائل اقامتی با مقامات جمهوری خود مختار آجارا گفت و گو کرد.
بازدید از منطقه مرزی و گمرک سارپی آجارا در مرز ترکیه به عنوان یکی از مبادی مهم ورود و خروج گردشگران ایرانی و گفتگو با مقامات مرزی و گمرکی منطقه از دیگر برنامه های سفر سه روزه سفیر کشورمان در گرجستان بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا