آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

درخواست چهار روز اعتراض از سوی اسقف اعظم ارمنستان

راهپیمایی بزرگ اعتراضی در ایروان به رهبری اسقف اعظم ارمنستان در اعتراض به دولت پاشینیان در حالی برگزار شد که وی خواستار برگزرای چهار روز راهپیمایی برای برکناری نخست وزیر این کشور شده است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، اسقف اعظم ارمنستان «باگرات گالستانیان» که در نقش رهبر مخالفان ظاهر شده، به دنبال آن است که از خشم عمومی در مورد شکست‌ های نظامی و امتیازات ارضی نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان به جمهوری آذربایجان استفاده کند، اما پاشینیان تاکنون در برابر فشارها مقاومت کرده است.

اسقف اعظم ارمنستان که از گروه‌ های پارلمانی برای برگزاری جلسه فوق‌ العاده روز سه‌ شنبه به منظور برکناری دولت درخواست کرده بود، گفت: «برای چهار روز ما در خیابان‌ها و میادین شهر حضور می‌یابیم و با تصمیم خود و خواسته‌ هایمان به پیروزی خودمان دست پیدا می‌کنیم.»

در فیلمی که در یوتیوب منتشر شد هزاران نفر در مرکز ایروان حضور یافته و به صورت صلح آمیز و با آرامش در خیابان‌ها به حرکت درآمدند و علیه پاشینیان و سیاست‌ هایش دست به اعتراض زدند. همچنین گزارشی از دستگیری یا درگیری منتشر نشده است.

پس از هفته‌ها اعتراض علیه پاشینیان که به نظر می‌رسید در حال از دست دادن آن شور و اشتیاق اولیه است، اسقف گالستانیان تلاش می‌کند تا با درخواست‌ها برای تغییر قدرت ظرف چند روز، اوضاع را به سرانجام برساند. او خواستار تعیین یک دولت انتقالی برای «اجرای مصالحه»، مدیریت روابط خارجی و آماده سازی برای انتخابات زودهنگام است.

اما «ریچارد گیراگوسیان»، مدیر مرکز مطالعات منطقه‌ ای در ایروان می‌گوید، این اقدام از سوی اسقف اعظم بوی ناامیدی می‌دهد. کمپین اسقف اعظم به دلیل فقدان تجربه سیاسی و فقدان استراتژی روشن یا دیدگاه جایگزین با مشکل مواجه می‌شود.

وی افزود: اعتراضات هنوز به چالشی واقعی برای دولت بدل نشده است. تنها خطر افزایش تنش از سوی نیروهای امنیتی و واکنش آنهاست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا