آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلخطبه هاعمومی

تمجید امام جمعه اردبیل از عزاداری های آذری های جهان

سید حسن عاملی: امسال عزاداری‌های باشکوه و خالص آذری‌های جهان واقعاً قابل تحسین و ارزشمند بود

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه محترم اردبیل در خطبه های نماز جمعه با اشاره به ایرادات عزاداری‌های امسال اظهار داشت: با اینکه امسال عزاداری باعظمتی داشتیم و جوان‌ها با حضور پرشور خود غوغا کردند اما عیب و ایراد هم داشتیم و بی‌اعتنایی به آیات و احکام مسلم قرآن آن هم در لباس عزا صورت عزاداری ما را کاملاً و واقعاً مخدوش می‌کرد و اهانت صریح به امام حسین(ع) و مرام او بود.

وی گفت: در چند روستا علم جوشی داشتیم و این کار کاملاً خرافه و حرام است ، هر کس به این کار اقدام کند و هر کس در مجالس علم جوشی حاضر شود مرتکب گناه کبیره شده است.

آیت الله عاملی به اهالی آن روستاها توصیه کرد مروجین این خرافات را با تمام توان از محیط روستا طرد کنند و افزود: این گونه خرافات نه در شان دین نه در شان مذهب و نه در شان ملت بزرگ ماست و از سال آینده نیروی انتظامی باید با تمام توان از این خرافات جلوگیری کند و سردمداران آنها را که از ارادت مردم به اهل بیت سوء استفاده می‌کنند به جزایشان برساند.

وی ادامه داد: از تمام محلاتی که از آوردن طوغ به شکل صلیب اجتناب کردند تشکر می‌کنم ، متاسفانه سه محله طوغ صلیبی را با خود به میدان آوردند ، با این اشتباهات دشمن وارد می‌شود و می گوید عزاداری اقتباسی از مسیحیت است و صد البته در این خصوص اداره اوقاف مسئولیت مستقیم دارد.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: بعضی از شعراء ما یک سخن کاملاً باطل و مخالف مرام امام حسین را در قالب شعر ریخته‌اند و متاسفانه یک مداح محترم نیز آن شعر را به زبان آورد و به سابقه خوب خود صدمه زد.

وی گفت: در مجالس عزاداری در شهرها (نه در روستاها) جای منبر و عالم دین خالی است و امام حسین (ع) تصریح کرده که “من به هر کس هرچه می‌دهم بر پایه معرفت می‌دهم” ، یعنی هر کس عاشق امام است و نظر به عنایت او دارد نه تنها در محرم بلکه در طول سال باید در مجالس معرفت شرکت کند ، هیات امنای مساجد در این باب مسئولیت خطیر دارند.

آیت‌الله عاملی همچنین با اشاره به عزاداری‌های آذری‌ها که در سراسر جهان در ماه محرم صورت گرفت ، افزود: امسال عزاداری‌های باشکوه و خالص آذری‌های جهان واقعاً قابل تحسین و ارزشمند بود ، دولت روسیه کاملاً همکاری کرد و در بسیاری از شهرهای روسیه مخصوصاً در شهر “دربند” عزاداری‌های باعظمتی صورت گرفت ، دولت ترکیه کاملاً همکاری کرد و بلکه رئیس دولت خود در عزاداری شرکت کرد و دولت گرجستان هم کاملاً همکاری کرد و آذری‌های آن کشور عزاداری باعظمتی برگزار کردند.

او ادامه داد: عجیب این است که امسال دولت سعودی نیز در قطیف همکاری کرد و حتی تلویزیون سعودی اقدام به پخش برنامه کرد ، تمام کشورهای اروپایی اجازه دادند که در خیابان‌ها عزاداری‌های باشکوه برگزار شود و عزاداری در شهر دنهاق (لاهه) هلند و اجتماع آذری‌ها و ترک‌ها در آلمان حیرت‌آور بود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به مشکل کم‌آبی در منطقه گفت: برخی کارشناسان برای حل این معضل سد شهریار و برخی ارس را پیشنهاد می‌کنند اما راهکار اصلی استفاده از خزر است و تمام کشورهای حاشیه خزر به این کار اقدام کرده‌ و آب شیرین کن‌های عظیم نصب کرده‌اند.

آیت الله عاملی ادامه داد: در خصوص بی‌آبی باید دقت کرد که اولاً خشکسالی در حوزه‌های آبریز ارس اثر مهمی از کم‌آبی گذاشته است ، ثانیاً دست‌اندازی‌های غیرقانونی توسط مردم در بالا دست در آذربایجان‌شرقی بی‌داد می‌کند و حتی گزارش می‌رسد که در حد وسیع برنج کاشته شده در حالی که کاشت برنج در این منطقه ممنوع است.

وی اضافه کرد: متاسفانه بعضی از مسئولان آن استان ایجاد حقابه جدید کرده‌اند که کاملاً خطا و اضاعه حق‌الناس است ، در استان ما هم باید اقداماتی انجام و کل منطقه به آبیاری مکانیزه تبدیل شود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در پایاب سد خداآفرین از آبیاری مکانیزه استفاده می‌شود و مقدار مصرف آب در آنجا و مقدار برداشت محصول توسط آنها در مقایسه با مناطقی که از آبیاری غرقابی استفاده می‌شود حیرت‌آور است و عجیب است که در ۲ کشت و صنعت دولتی الان هم آبیاری غرقابی دارند ، اگر کل منطقه به آبیاری مکانیزه تبدیل شود قطعاً آب اضافه می‌ماند.

آیت‌الله عاملی افزود: ۱۷۰ کیلومتر از کانال آبیاری دشت مغان خاکی است و باید در اسرع وقت هزینه تبدیل آن به کانال سیمانی تهیه و اقدام شود ، الان دیگر زمان کانال خاکی نیست و این عیب بزرگی برای ماست.

خطیب جمعه اردبیل در مقام گلایه نیز گفت: کشاورزان عزیز با دولت همکاری کردند و به کشت دوم اقدام نکردند و منفعت عظیمی را از دست دادند و دولت حداقل از باب تشکر از آنها اقدام به بازسازی کانال کند ، در اسرع وقت آب پایاب خداآفرین از سد قیزقلعه سی تامین شود و فشار روی سد میل مغان وارد نشود.

عضو خبرگان رهبری افزود: در هر صورت وزیر محترم تکرار کردند که با تسهیم اخیر جای هیچ نگرانی برای دشت مغان نیست و البته ما موضوع را رها نمی‌کنیم و نتیجه آن را باید به صورت ملموس در روی زمین ببینیم.

آیت‌الله عاملی با اشاره به این که مشکل آب استان اردبیل فقط مناطق شمالی استان نیست و در دشت اردبیل بحران جدی است ، تصریح کرد: در مهرماه آب سد یامچی تمام می‌شود و فشار مضاعف بر آب‌های زیرزمینی وارد می‌شود در حالی که آب‌های زیرزمینی در نهایت ۱۰ سال یا ۱۵ سال می‌تواند جواب دهند و بعد از آن نه در آسمان و نه در زمین آب وجود ندارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در گذشته در طرح جامع آب کشور سهم اردبیل را به جای آب‌های سطحی از آب زیرزمینی گذاشته‌اند و در این خصوص مسئولان وقت استان بی‌دقتی کرده و سند را امضاء کرده‌اند ، افزود: ما نباید منتظر باشیم فاجعه به ما برسد بعد دست به کار شویم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بعضی از استان‌های کشور در بحران غرق شده‌اند ، در تبریز یک سد کلاً از رده خارج شد و به آب‌های زیرزمینی روی آوردند و در بیشتر استان‌ها دولت سراغ کشاورزان رفته و چاه‌های عمیق آنها را با پول خوب می‌خرد اما بالاخره آب‌های زیرزمینی تمام خواهد شد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در بسیاری از مناطق کشور حتی در استان ما چاه‌ها به آب اسیدی رسیده و نشست‌های حیرت‌آور در لایه‌های زمین اتفاق افتاده و همه اینها زنگ بزرگ هشدار است ، تحقیقات کشاورزی نشان می‌دهد بعضی از گندم‌های حاصل از آب چاه‌های عمیق حتی برای حیوان هم خوب نیست.

او تصریح کرد: ما نباید در استان منتظر آمدن بحران به متن زندگی مردم باشیم و سریع بدون فوت وقت باید دست به کار شویم ، مقدمات استفاده از آب‌های سطحی در استان مثل سد شهریار و ارس فراهم شود ، از آب خزر مثل تمام کشورهای حاشیه خزر باید استفاده شود ، تفکیک بین آب شرب و آب مصرفی ضروری است زیرا زیر شهرها پر از آب است اما به درد شرب نمی‌خورد اما کاملاً برای استحمام و شستشو جواب می‌دهد و اینکه آب تصفیه شده را که هزینه هنگفتی به آن صرف می‌شود به دستشویی‌ها ریخته شود فاجعه بزرگی است.

امام جمعه اردبیل با تاکید بر لزوم حساسیت در مصرف آب گفت: در کشورهای پیشرفته لوله آب آشپزخانه را به سیفون دستشویی وصل می‌کنند تا از آب چندین بار استفاده شود و در آینده نزدیک کل ایران قطعا مثل سایر کشورهای دنیا به تفکیک آب روی خواهد آورد و عجیب این است که در استان‌های همجوار با دریا نیز به جای استفاده از آب در دریا در غیرشرب از آب تصفیه شده استفاده و آن را به حمام و دستشویی می‌ریزند.

آیت‌الله عاملی افزود: سیستم لوله‌کشی شهرها کاملاً فرسوده است و لذا نشتی وحشتناکی در لوله‌ها وجود دارد ، وقتی آب تزریق شده از مبداء را با آب مصرف شده در خانه‌ها مقایسه می‌کنند می‌بینند ۳۰ درصد آب مفقود شده است یعنی در اثر پوسیدگی لوله‌ها به مقصد نرسیده است و سرمایه‌گذاری در این باب بسیار ضروری است و در اندک مدتی تمام هزینه مصرف شده و بلکه بیشتر تامین می‌گردد.

وی ادامه داد: با این تصویری که از اوضاع آب شد اهالی محترم به خوبی واقف شدند که باید با نهایت حساسیت و وسواس در مصرف آب دقت کنند و در روایت وارد شده کسی در مصرف آب در وضو اسراف می‌کرد حضرت او را نهی کرد او با تعجب پرسید: آیا در وضو هم اسراف معنا دارد؟ حضرت فرمود: “اسراف اسراف است ولو در کنار نهر پر آبی باشی”.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار داشت: اخیراً کمبود آب در دشت مغان مخصوصاً در منطقه بیله‌سوار و پایمال شدن بعضی از محصولات اهالی را نگران کرد ، این هفته به وزیر محترم پیغام فرستادیم که وزارتخانه باید معضل را حل نماید و وزیر محترم نیرو طی تماس تلفنی اظهار داشتند پروتکل با کشور مقابل بر سر آورده رود ارس روی ۹۰ متر مکعب در ثانیه بسته شده بود و ما آن را به ۱۲۵ رساندیم و چهارشنبه آب را باز می‌کنیم شنبه سر مزرعه می‌رسد.

آیت‌الله عاملی تصریح کرد: چند هفته گذشته در خصوص کارخانه آهن اسفنجی انتقاد کردیم که قرار بود این کارخانه عظیم و حساس در شهریورماه در عرض ۳۰ ماه افتتاح شود اما بعد از گذشت ۲۴ ماه آثاری از افتتاح نبود ، بعد از انتقاد معاون محترم وزیر صمت به استان مسافرت و موضوع را از نزدیک بررسی کرد و این هفته تماس گرفتند و اعلام کردند ۳۰۰ میلیارد تومان به پروژه تزریق شد و کپی چک را نیز به اینجانب ارسال و اعلام کردند تا آخر شهریور ۷۰۰ میلیارد تومان تزریق می‌شود ، ما از ایشان و از وزیر محترم که دستور پیگیری دادند تشکر می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا