آذربایجاناخبارارمنستانایراناینگوشچچنداغستانروسیهعمومیقفقاز جنوبیقفقاز شمالی

تفکرات خطرناک تکفیری برای ایجاد ناامنی در مرزهای شمالی ایران

پررنگ شدن نقش داعش در همسایه‌های شمالی ایران، حاکی از آن است که داعش و حامیان اصلی آن برنامه های کلانی را برای ناامن‌سازی هرچه بیشتر مرزهای ایران درطولانی مدت دارند.

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز،بخش های خطرناکی از تفکرات تکفیری داعشی که در منطقه شکل گرفته است،لحاظ نیروی انسانی از کشورهای آسیای میانه تامین شده است.اتباع آسیای میانه که در قالب گروه های مختلف تکفیری در عراق و بیشتر سوریه می جنگند شاید از خطرناک ترین گروه ها در رفتار و افکار باشند.همین قدر باید بگوییم که تفکر اولیه ی استفاده از نیروهای انتحاری در خودروهای زرهی و نیمه سنگین توسط گروه های منتسب به جنوب روسیه رواج پیدا کرده و هنوز هم بخش عمده ی انتحاری ها از آموزش دیدگان اتباع جنوب روسیه و آسیای میانه هستند.

پررنگ شدن نقش داعش در همسایه‌های شمالی ایران و همچنین جمهوری‌های آسیای مرکزی، حاکی از آن است که داعش و حامیان اصلی آن یعنی آمریکا و سعودی‌ها، برنامه های کلانی را برای ناامن‌سازی هرچه بیشتر مرزهای شمالی جمهوری اسلامی و همچنین پیرامون امنیتی روسیه در پیش گرفته‌اند، راهبردی که ریشه های آن به سال‌های دور باز می گردد.

سیاست شیعه ستیزی داعش در اقصی نقاط جهان، بخشی از ساختارهای ایدئولوژیک این گروه تروریستی را تشکیل می‌دهد. لیکن تشکیل، تسلیح، تقویت و تجهیز همه جانبه این گروه تروریستی در محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای غربی، شرقی و حتی شمالی کشور با هدف نفوذ به ایران اسلامی برای انجام اقدامات تروریستی و خرابکارانه پروژه‌ای است که در واقع دورنمایی از اهداف کلان کشورهای مخالف جمهوری اسلامی می باشد.

گروه تروریستی داعش در تلاش برای حضور و گسترش حوزه و دامنه فعالیت های خود به دیگر مناطق آسیا و همچنین منطقه قفقاز، اقدام به ایجاد شاخه‌هایی از گروه تروریستی خود با تبلیغات گسترده رسانه‌ای در فضای مجازی به همراه تطمیع عناصری از دیگر گروه های تروریستی وابسته به القاعده برای پیوستن به خود کرده است، سیاستی که به دلایل فراوان از حمایت و پشتیبانی برخی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی نیز برخوردار است.

رشد افکار وهابیت نشات گرفته از کشور عربستان سعودی با حمایت های ترکیه به کشورهای حوزه قفقاز شکل گیری گروهای افراطی و طرفدار داعش را در آنجا به همراه آورده است.

گروه های افراطی این منطقه قبل از آن در قفقاز شمالی با تشکیل امارت قفقاز، با گروه تروریستی القاعده همکاری می‌کردند که به دنبال همپیمان شدن بخش های عمده‌ای از این گروه ها با ابوبکر‌البغدادی در سال ۲۰۱۵‌، فعالیت امارت قفقاز تحت لوای داعش شروع و در ادامه، “ابو محمد کادارسکی” از طرف ابوبکر البغدادی به عنوان حاکم جدید داعش در ولایت قفقاز منصوب شد.

جمهوری آذربایجان با ۱۰ میلیون جمعیت( ۸۵ درصد شیعه و ۱۵ درصد سنی)به کانونی برای جذب نیرو و ترویج وهابیت افراطی به همراه گسیل صدها نفر از آنها به سوریه و عراق برای جنگ در کنار داعش،در طول سال های گذشته تبدیل شده است. “عبدالواحد خضیر احمد” ، مسئول امنیت عمومی داعش در دیدار با آذربایجانی های عضو داعش در سوریه، همواره اقدام به تحریک آنان علیه آنچه رافضی خوانده، کرده است.

داعش همچنین علی خان موسی اف را به عنوان سرکرده این گروه در جمهوری آذربایجان معرفی کرده است. این شخص در مدارس دینی وهابیت باکو که توسط عربستان سعودی تاسیس شده، تحصیل کرده است. تلاش های او برای عضوگیری از بین تندروهای جمهوری آذربایجان و اعزام آنها به سوریه، نقش مهمی در تقویت وگسترش این گروه تروریستی در قفقاز داشته است.

بازداشت دهها نفر از آنها در هفته‌ها و ماه های اخیر به اتهام تلاش برای پیوستن به داعش در سوریه از طریق خاک ترکیه، به همراه حضور و همکاری صدها نفر دیگر از اتباع این کشور در مناطق درگیری داعش، نگرانی باکو را از بازگشت آنها و انجام اقدامات خرابکارانه در این کشور به همراه آورده است؛ نگرانی که می توان بخشی از آنرا در بازگشت روزهای اخیر صدها تن از اعضای آذربایجانی داعش از سوریه به وضوح مشاهده کرد، رویکردی که رئیس جمهوری روسیه از آن به عنوان تهدید وهابیت آذربایجان و ارتباط آن با آمریکا سخن گفته است.

داعش به منابع عمده نفتی جمهوری آذربایجان هم چشم طمع دوخته، منابعی که همواره وسوسه گروه تروریتسی داعش را برای حضور در آن مناطق به دنبال داشته است.البته مسئولین دولتی آذربایجان همواره در موضع گیری های خود تاکید می کنند که خطری از طرف داعش، آذربایجان را تهدید نمیکند اما مجموعه عواملی که در بالا ذکر شد نشان از آن دارد این منطقه بصورت بالقوه از مناطق وسوه انگیز برای حضور داعشی ها بوده است.

طبق برخی برآوردها حدود پنج الی هفت هزار نفر از روسیه و آسیای مرکزی به داعش و گروه‌های مشابه آن پیوسته اند، برخی از برجسته‌ترین شبه‌نظامیان آن ها، از آسیای مرکزی و قفقاز هستند. در این میان پایان جنگ در سوریه و یا شکست داعش در سوریه و عراق موجب خواهد شد جنگجویان مذکور برای بازگشت مجدد به مناطق و کشورهای خود اقدام کنند.

اخیراً داعش در فتوای جدید خود”ربودن فرزندان غیرمسلمانان مجاز است”را منتشر کرده است و از حامیان خود خواسته تا اموال غیرمسلمانان را سرقت کرده و کودکان آنها را بربایند. هر چند که ربودن کودکان قبلاً نیز از تاکتیک های داعش بوده است، لیکن علنی کردن آن بیانگر آن است که داعش و تمامی گروه های افراطی و وهابی- سلفی در صورت احساس خطر از نظر نیرو و هچنین مالی متوحش تر از گذشته خودنمایی خواهند کرد.

آنچه مسلم است اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره عامل ثبات در منطقه پیرامونی خود بوده و هست. لیکن چشم پوشی این موضوع از سوی برخی کشورها بویژه در حوزه آسیای مرکزی و قفقاز بی شک باعث جولان جریان های تکفیری – سلفی خواهد شد که لاجرم ناامنی را برای منطقه به همراه خواهد داشت.

مردم نمی‌توانند خشونت، توحش و قساوت شبه نظامیان داعش را نادیده بگیرند. به همین خاطر مسلماً محبوبیت ایده های داعش پایین خواهد آمد. اما ممکن است که یک گروه رادیکال دیگر قدرت بگیرد که قدرت پذیرش و جذب بیشتری خواهد داشت، لذا «زمان» فاکتور مهمی است که دولتمردان منطقه نباید آن را از دست بدهند. از این رو برای تحلیل شرایط پیچیده منطقه بیش از رصد اقدامات تروریست ها، ضروری است به سازندگان آنها و تحرکات کنشگران خارجی و راهبرد کلان آنها در منطقه توجه داشت.

هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطر گروه‌های تروریست ها و جنایات آنها در منطقه، در دیدار رئیس جمهور روسیه با ایشان در سال ۹۴ که حاوی نکات راهبردی بسیاری در حوزه دیپلماسی و راهبردهای منطقه‌ای بود، از این منظر قابل ارزیابی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا