آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانترکیهروسیهعمومیقره باغ

تعدیل خواسته‌های باکو از ایروان در سایه کاهش حمایت رژیم صهیونیستی

کارشناس مسائل قفقاز گفت: مردم ارمنستان شکستی را که در جنگ با آذربایجان تجربه کردند همچنان گوشه ذهن خود دارند و معتقدند باعث و بانی این شکست روسیه بوده و حالا یک موج ضد روس در ایروان به راه افتاده است

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «قاسم مؤمنی» کارشناس مسائل قفقاز با اشاره به توافق دو جانبه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای تبادل اسرا و عادی‌ سازی روابط دو جانبه اظهار کرد: توافقی که میان رئیس‌ جمهور آذربایجان و نخست‌ وزیر ارمنستان برای عادی‌ سازی روابط دو کشور و تبادل اسرا صورت گرفته، تحت یک شرایط خاص منطقه‌ ای انجام شده است. باکو پس از بازپس‌ گیری قره‌ باغ خواسته‌ های زیادی را مطرح کرد اما در نهایت مجبور شد آنها را تعدیل کند. یکی از دلایل تعدیل این خواسته‌ ها شروع جنگ در غزه بود؛ چراکه با وجود شروع این جنگ حمایت تل‌ آویو از جمهوری آذربایجان کم شد و همین موضوع باعث شد باکو از حمایت کمتر اسرائیل برخوردار شود.

وی ادامه داد: در مقابل، افزایش حمایت نظامی و سیاسی ایالات متحده، فرانسه و حتی بریتانیا از ارمنستان باعث شده تا موضع و جایگاه ایروان تقویت شود. این در حالیست که طی ایام اخیر رئیس‌ جمهوری آذربایجان به مخالفت با حمایت‌ های غرب و آمریکا از ارمنستان پرداخت و حتی در مورد مشارکت ایران در خط لوله زنگزور هم اشاره‌ ای به ایالات متحده کرده و به دنبال آن است تا بگوید واشنگتن با اجرای چنین پروژه‌ ای مخالف است. به همین جهت باید بگویم که آذربایجان در حال اجرای بازی دوگانه در شرایط کنونی است و در اینجا ممکن است توافق ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای احیا و احداث کریدورها عملیاتی شود که این موضوع می‌تواند مورد استقبال اروپا هم قرار بگیرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: ما شاهد یک بازی قدرت پس از پایان جنگ در قره‌باغ هستیم. در این خصوص باید توجه داشته باشیم که ارمنستان از گذشته تحت نفوذ روسیه بوده است ولی ایروان حتی در مورد تحویل تسلیحات از سوی روسیه به ارمنستان منتقد سیاست‌های مسکو است و اخیراً هم پاشینیان به این موضوع اعتراض کرد. بر این اساس ارمنستان از لابی‌های خود در اروپا استفاده کرد تا بتواند حمایت غربی‌ها اعم از حمایت نظامی و سیاسی را به نفع خود کانالیزه و تثبیت کند. توجه داشته باشید که ارمنستان به دنبال آن بوده که بتواند حمایت غرب را جلب کند و حتی ممکن است در ایام پیش‌رو، ایروان توافقات مرزی خود با روسیه را هم لغو کند که بدون شک اگر این اقدام عملیاتی شود در نهایت غرب از این روند به نفع خود سود خواهد برد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهمی که در این میان باید مورد توجه قرار بگیرد این است که مردم ارمنستان شکستی را که در جنگ با آذربایجان تجربه کردند همچنان گوشه ذهن خود دارند و معتقد هستند که باعث و بانی این شکست روسیه بوده است. بر همین اساس یک موج ضد روس در ایروان به راه افتاده و نیکول پاشینیان، نخست‌ وزیر ارمنستان هم در حال موج‌ سواری بر آن است. پاشینیان اعتقاد دارد که در رابطه با روسیه نمی‌تواند منافع چندانی کسب کند و به همین دلیل تا حدودی به سمت غرب متمایل شده اما باید دید که آینده روابط ارمنستان با روسیه و غرب به کدام سمت و سو متمایل خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا