آذربایجاناخبارایرانعمومی

تاکید بر همکاری‌ ایران و آذربایجان در حوزه الهیات و معارف اسلامی

در جریان دیدار رایزن فرهنگی ایران در باکو با رئیس دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان بر ضرورت تعاملات و تعمیق همکاری‌های علمی به ویژه در حوزه الهیات و معارف اسلامی دو کشور تأکید شد.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در باکو ضمن حضور در دانشگاه (انستیتو) الهیات جمهوری آذربایجان با عاقل شیرین‌اف، رئیس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، طرفین بر تعاملات و تعمیق همكاری‌های علمی به ویژه در حوزه الهیات و معارف اسلامی میان دانشگاه‌های دو کشور به تبادل نظر و گفت‌وگو پرداختند.

عاقل شیرین‌اف به بیان فعالیت‌های علمی و برنامه‌های آتی دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان پرداخت و گفت: در دوره چهارم تحصیلی این دانشکده که سال آینده است، آموزش زبان فارسی نیز آغاز می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند.

رئیس دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان در ادامه سخنانش، این اقدام را گامی مثبت در توسعه روابط دو کشور توصیف کرد.

عاقل شیرین‌اف همچنین با ارائه توضیحاتی در خصوص چاپ چند مجله علمی تحقیقاتی دینی در طول سال، گفت: ما یک مجله كاملاً علمی داریم كه در طول سال، ۲ مرتبه چاپ می‌شود و یک مجله علمی ترویجی داریم كه در هر سال سه نوبت چاپ می‌شود و ما مشتاق چاپ مقالات اساتید و اندیشمندان ایرانی در مجله‌های مذکور هستیم. این مقالات می‌توانند به زبان‌های انگلیسی، عربی یا آذری باشند.

قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو نیز ضمن ارائه توضیحاتی از وضعیت علوم انسانی و دینی در دانشگاه‌های ایران، با اعلام آمادگی برای هر نوع همکاری در حوزه‌های مختلف، معرفی حقایق و واقعیات دینی از طریق آموزش را از مهمترین فعالیت‌های دینی و علمی برشمرد.

آشنایی با دانشگاه الهیات جمهوری آذربایجان

دانشگاه الهیات در سال 2018 میلادی بر اساس دستور الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان تأسیس شد و هدف از راه‌اندازی آن، حفظ محیط معنوی و دینی و تحصیل متخصصان در سطح بالا در داخل آذربايجان بوده است.

اين دانشگاه (انستيتو) قبلا در داخل دانشگاه دولتي باكو به صورت يك دانشكده بود كه با هدف فوق الذكر و با دستور ریيس جمهور آذربايجان تبديل به دانشگاه يا انستيتو شد و بر جايگاه آن افزوده شد.

بر اساس توضيحات عاقل شيرين اف، فرق دانشگاه با انستيتو در آذربايجان اين است كه انستيتو تك رشته است ولي دانشگاه چندين رشته را در خود دارد و اين دانشگاه چون صرفا در رشته الهيات دانشجويان را تربيت خواهد كرد بنابراين عنوان انستيتو بر آن نهاده‌اند و حكم رياست اين دانشگاه را ریيس جمهور صادر مي‌كند.

اين دانشگاه در دوره دكتري در 2 رشته دين شناسي و فلسفه دين فعال است و در دوره فوق ليسانس 5 رشته اسلام شناسي، روانشناسي دين، جامعه شناسي دين، فلسفه دين و تاريخ اديان را به دانشجويان ارائه مي‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا