آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانروسیهعمومی

تاکید بر اهمیت‌ ساخت راه‌آهن رشت-آستارا

وزیر حمل و نقل روسیه با تأکید بر اهمیت ساخت راه‌آهن رشت – آستارا گفت: کار با ایران در مورد اجرای توافق مسکو – تهران در این زمینه ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، رامان ولادیمیروویچ استاروویت در میزگردی با عنوان توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال – جنوب در بیست‌ و هفتمین مجمع بین‌ المللی اقتصادی سن‌ پترزبورگ اظهار داشت: روسیه پیش از این تفاهم‌ نامه‌ هایی در زمینه حمل و نقل و ترانزیت در چارچوب این کریدور در سال‌ های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ با ایران، ‌ ترکمنستان و بحرین امضا کرده و به دنبال دستیابی به توافق با دیگر کشورها است.

وی خاطرنشان کرد:‌ چندین تفاهم‌ نامه نیز با جمهوری قزاقستان برای توسعه مشترک گذرگاه های مرزی، جاده ها و زیرساخت های راه آهن امضا شده و توافقنامه ای نیز با جمهوری آذربایجان برای توسعه حمل و نقل در امتداد بخش غربی کریدور شمال – جنوب در حال آماده شدن است.

وزیر حمل و نقل روسیه در ادامه از نقش مهم مسیرهای حمل و نقل در تعمیق همکاری اقتصادی بین کشورها سخن گفت و با اشاره به اینکه برخی از اعضای گروه بریکس از یکدیگر فاصله دارند بر ایجاد سازوکارهای ترانزیتی میان این کشورهای برخوردار از وسعت و جمعیت قابل توجه تأکید کرد.

استاروویت تأکید کرد:‌ روسیه به طور سیستماتیک به کار خود برای بهبود کارایی مسیرهای ترانزیتی به آسیا و خاورمیانه ادامه می دهد.

وی گفت: ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهور فدراسیون روسیه افزایش حجم ترافیک در کریدورهای حمل‌ و نقل بین‌ المللی را به عنوان اهداف توسعه اولویت‌ دار این کشور تا سال‌ های ۲۰۳۰ و ۲۰۳۶ میلادی تعیین کرده است.

وزیر حمل و نقل روسیه در ادامه گفت:‌ حمل و نقل بار در امتداد کریدور شمال – جنوب در سال ۲۰۲۳ میلادی افزایش قابل توجهی داشت به گونه‌ای که در بخش دریایی ۵۵ درصد، در بخش ریلی بیش از ۱۳ درصد و تردد کالا در مرزهای زمینی با جمهوری آذربایجان ۲۵ درصد افزایش یافت.

استاروویت گفت: علاوه بر ارائه تجربیات مثبت، ما باید جغرافیای حمل و نقل را نیز گسترش دهیم و اقدامات خود را با همکاران خارجی خود هماهنگ کنیم تا ارتباطات ترانزیتی کشورهای خود را تضمین کنیم.

در این میزگرد که با حضور نمایندگانی از بخش‌ های دولتی و خصوصی کشورهای عضو بریکس برگزار شد، درباره نقش کریدور های حمل و نقل و لجستیک بین منطقه ای و جهانی در توسعه کشورهای عضو این گروه تبادل نظر شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا