اخباراینگوشترکیهچچنداغستانروسیهعمومیقفقاز شمالی

تارنمای تایم: پنج کشوری که بیشترین نیروی داعش را تامین می کنند

تارنمای تایم نوشت: پنج کشور تونس، عربستان سعودی، روسیه، ترکیه و اردن بیشترین تروریست های خارجی را برای داعش تامین می کنند.
به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز به نقل از ایرنا،تارنمای تایم روز شنبه در گزارشی با اشاره به ادامه عملیات تروریستی داعش در جهان، علیرغم تلفات سنگین و کاهش شدید نیروهایش، پنج کشوری را که بیشترین نیروی خارجی این گروه تروریستی را تامین می کنند، به شرح زیر اعلام کرد:
– تونس
براساس این گزارش، با وجود اینکه تنها ۱۵ درصد از مردم تونس از وضعیت اقتصادی راضی هستند و ۹۰ درصد معتقدند فساد فراگیر شده است؛ اما ۸۶ درصد تونسی ها همچنان دمکراسی را بهترین نوع حکومت می دانند.
این اشتیاق به دمکراسی در حالی است که تاکنون ۶ هزار تونسی به داعش پیوسته اند؛ بالاترین نرخ پیوستن به داعش در جهان.
مرگبارترین حادثه تروریستی درتاریخ معاصر تونس در سال ۲۰۱۵ روی داد که طی آن فردی که وابسته به داعش بود ۳۸ نفر را که بیشترشان گردشگر بودند در ساحل با رگبار گلوله کشت.
– عربستان سعودی
به نوشته تایم، عربستان سعودی که مروج و حامی وهابیت است، در مقام دوم کشورهای تامین کننده نیروهای داعش است. تاکنون ۲هزار و ۵۰۰ نفر از این کشور به داعش پیوسته اند.
این در حالی است که عربستان خود بارها هدف حمله های انتحاری افراد وابسته به داعش قرار گرفته است.
عربستان سعودی در سال ۱۹۳۲ با اتحاد آل سعود و مفتیان وهابی پایه گذاری شد. آل سعود که متولی امنیت سیاست و امور خارجه این کشور بودند، بیشتر از مفتیانِ متولی دین، راغب به رابطه با کشورهای غربی هستند.
این شکاف از نگاه داعش انحرافی در حکومت اسلامی به شمار می رود.
– روسیه
درادامه گزارش تایم با اشاره به روسیه به عنوان کشوری که هدف حملات تروریسی است، آمده: این کشور از سال ۱۹۷۰ تا کنون بیش از ۸۰۰ عملیات تروریستی با ۳ هزار ۵۰۰ کشته به خود دیده است.
جمهوری های قفقازشمالی از جمله چچن، داغستان، و اینگوش که مردمانی مسلمان دارند و در ۳۰۰ سال گذشته همواره خواهان جدایی از روسیه بوده اند، مهم ترین مرکز برای تروریست های روسیه هستند.
چچن تاکنون دوبار در تلاش برای استقلال شاهد جنگی خونین بوده است. جنگجویان چچن دو بار اقدام به گروگانگیری کرده اند. در نتیجه این گروگانگیری ها، از میان ۹۱۲ و ۱۲۰۰ نفر گروگان، به ترتیب ۱۳۰ و ۳۳۰ نفر کشته شدند.
به گفته پوتین، ‌به طور تخمینی بین ۵ تا ۷ هزار نفر از جمهوری های فدراسیون روسیه به داعش در سوریه پیوسته اند.
– ترکیه
به گزارش تایم، گروههای جدایی طلب درترکیه که برخی از آن ها به تروریسم روی آورده اند، دهه ها با دولت بر سر استقلال سیاسی درگیر جنگی بوده اند که تا کنون بیش از ۴۰ هزار کشته داشته است.
درعین حال، حدود ۲ هزار ۱۰۰ نفر از ترکیه به داعش پیوسته اند. از سال ۲۰۱۵ تا کنون ۴۰۰ نفر در عملیات تروریستی در ترکیه کشده شده اند. این بدین معنی است که مساله تروریسم در ترکیه روز به روز در حال پیچیده تر شدن است.
– اردن
طبق گزارش تایم، اردن که در میان این پنج کشور آخرین است، ۲ هزار نفر برای داعش تامین کرده است. در حالی که ۲ میلیون نهصد هزار آواره سوری را پناه داده است، ۶۵۵ هزار سوری در اردن اسکان داده شده اند؛ یعنی ۸٫۵ درصد کل جمعیت این کشور.
در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه، اردن کمترین عملیات تروریستی را به خود دیده است. اما در سال ۲۰۱۶، تروریست ها در یک منطقه گردشگری ۱۰ نفر را کشته و ۳۴ نفر را زخمی کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا