آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانتحليل هاترکیهعمومی

بی میلی مردم ترکیه به عادی سازی رابطه با عربستان و رژیم صهیونیستی/ تحلیل

نظرسنجی‌ها نشان دهنده آن است که بخش قابل توجهی از مردم ترکیه، دیدگاه مثبتی به عادی سازی رابطه با عربستان و رژیم صهیونیستی ندارند.

پایگاه خبری حقایق قفقاز/ سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به ترکیه حواشی فراوانی به همراه داشت.

دولت ترکیه امیدوار بود که در این سفر قراردادهای اقتصادی کلانی امضا شود، اما آن گونه که رسانه ها و منتقدین می گویند، عادی سازی روابط آنکارا – ریاض، تا اینجای کار دستاورد قابل دفاعی برای دولت اردوغان نداشته است.

اردوغان در استقبال از بن سلمان سنگ تمام گذاشت. در اغلب دیدارهای اردوغان در کاخ ریاست جمهوری بش تپه، خبری از پرچم کشورها نیست. اما در دیدار با بن سلمان، پرچم هم در پشت سر قرار گرفت، پیشواز رسمی در بالاترین سطح ممکن بود و اعضای کابینه چندین دقیقه سر پا منتظر بن سلمان ایستادند، در ورود و در بدرقه اردوغان  شخصاً پای کار بود. اما با این حال، گزارشگران و تحلیل گران تلویزیونی به این اشاره کردند که هر دو رهبر از نگاه مستقیم و ارتباط چشمی حذر داشته اند و پیداست که موضوع قتل جمال خاشقجی همچنان بر این رابطه سایه افکنده است.

پارا مافیش!

پارا در زبان ترکی به معنی پول و مافیش در زبان محاوره عربی به معنی نیست یا موجود نمی باشد، است. روزنامه سوزجو که با چاپ چهارصد هزار نسخه در روز، به عنوان پرتیراژترین روزنامه ترکیه شناخته می شود، با ترکیب این دو کلمه یک تیتر کنایی به دست آورده و با عبارت «پارا مافیش»، به دولت اردوغان تشر زده است.

در توضیح تیتر سوزجو به این اشاره شده که پرنس محمد در مصر قرارداد 7 و نیم میلیارد دلاری امضا کرده و وعده داده که دست کم 30 میلیارد دلار در مصر سرمایه گذاری کند، اما در سفر به ترکیه وعده شفافی نداده است.

گدایی نمی کنیم

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق، دیروز در یک سخنرانی عمومی، رجب طیب اردوغان را به باد انتقاد گرفته و اعلام کرد که هم اکنون سیاست خارجی ترکیه بر اساس احتیاجات ارزی پیش می رود و هر وقت که دولت محتاج به پولی شود، در یکی از تنش ها، انعطاف و نرمش نشان می دهد.

کلیچدار اوغلو اعلام کرد: «زمانی که ما به قدرت برسیم، برای تامین منابع ارزی کشور گدایی نخواهیم کرد».

مرال آکشنر رهبر حزب خوب نیز با لحنی مشابه شریک ائتلافی خود، از اردوغان انتقاد و اعلام کرد که دولت نباید به خاطر تامین نیازهای ارزی کشور، اعتبار ترکیه را زیر سوال ببرد.

علی باباجان رهبر حزب جهش و دموکراسی نیز اعلام کرده که وضعیت اقتصاد ترکیه بحرانی است و پیشوازی از پرنس و پناه بردن به سوآپ ارزی نیز نمی تواند مشکل دولت اردوغان را حل کند.

سلام حاشیه دار ولیعهد به سربازان ترک

یکی از بخش های پروتکل پیشواز رسمی از مقامات بالا در کاخ ریاست جمهوری ترکیه، این است که پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور و سان دیدن مهمان و رئیس جمهور از گارد ریاست جمهوری، مهمان پشت تریبون، خطاب به سربازان می گوید:«مرحبا عسکر».

این قاعده در سفرهای رئیس جمهور سابق ایران به ترکیه نیز رعایت شد. وقتی که مهمان تلاش می کند با لهجه و بیانی نزدیک به زبان ترکی عبارت مرحبا عسکر را به زبان بیاورد، سربازان هم با لحنی مستحکم پاسخ می دهند: ساغول. یعنی خوب باشید. یا سلامت باشید.

اما پرنس محمد، فقط به گفتن عبارت «سلام علیکم» اکتفا کرد و آن گونه که از تصاویر ویدیویی رسمی پیداست، سربازان، خیلی ضعیف و بی میل به پسر پادشاه عربستان پاسخ دادند.

حاشیه برخورد هیجان زده و ناشیانه بن سلمان در دادن سلام نظامی، از چشم رسانه ها دور نماند و در بسیاری از شبکه های تلویزیونی ترکیه از این رفتار بن سلمان انتقاد شد.

هذا السعودی فوق، فوق!

در دو سال گذشته، اجرای موسیقی زنده در کاخ ریاست جمهوری و در ضیافت شام، به بخشی از پروتکل ضیافت ها تبدیل شده است. قبلاً در حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، یک ترانه عربی اجرا شده بود و در ضیافتی که اردوغان به افتخار بن سلمان برگزار کرد، ترانه مشهوری اجرا شد که سراپا مدح و ستایش خاندان سعودی بود.

هذا السعودی فوق، فوق، ترانه مشهوری است که اشعار آن را أحمد الجویدی سروده و  فهد بن فصلا از خوانندگان و آهنگسازهای نزدیک به دربار سعودی، آن را اجرا کرده است.

در بخش هایی از این ترانه آمده است:

آقا و بهترین سرور

مردم همه سربازان شما هستند

این سعودی بالاتر است

نصیحت اجداد ما

و آن را به نوه هایمان منتقل کنیم

برای کشورمان بمیر.

این سعودی بالاتر است.

امنیت اعراب از امنیت ماست

سربازان ما در وقت خطر،

عطش مرگ سرخ دارند.

این سعودی بالاتر است.

بی میلی مردم ترکیه به ارتباط با عربستان و امارات

نظرسنجی های میدانی حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از مردم ترکیه، دیدگاه مطلوبی به عادی سازی رابطه با عربستان و اسرائیل ندارند.

سنجار اُزر مدیرعامل شرکت معتبر و مشهور متروپل، درباره نظریات شهروندان ترکیه در مورد عربستان و چند کشور عربی دیگر اطلاعات جالبی منتشر کرد.

متروپل که سالهاست با نظرسنجی های میدانی دقیق، در دنیای نظرسنجی های انتخاباتی، سیاسی و اقتصادی، به یک برند مهم تبدیل شده، از مردم خواسته که در مورد عادی سازی روابط ترکیه با عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، ارمنستان و رژیم صهیونیستی اظهار نظر کنند. نتایج به شرح زیر است:

ترکیه – عربستان سعودی

نظر مثبت دارم: 29.7 درصد.

نظر منفی دارم: 60.3 درصد.

ترکیه –  مصر:

نظر مثبت دارم: 34.9 درصد.

نظر منفی دارم: 56.7 درصد.

ترکیه – امارات متحده عربی

نظر مثبت دارم: 42.1 درصد

نظر منفی دارم: 48.6 درصد.

ترکیه –  ارمنستان

نظر مثبت دارم: 35 درصد.

نظر منفی دارم: 57 درصد.

نظری ندارم: 8 درصد.

ترکیه –  رژیم صهیونیستی:

نظر مثبت دارم: 24.4 درصد.

نظر منفی دارم: 67.6 درصد.

تفسیر این نظرسنجی نشان دهنده این است که از منظر فکری و سیاسی شهروندان، عادی سازی روابط ترکیه با عربستان سعودی، امارات، مصر، ارمنستان و رژیم صهیونیستی، بیشترین مخالفت در برابر اسرائیل است و کمترین حساسیت نیز در مقابل امارات متحده عربی ثبت شده است.

بی میلی 60 درصدی مردم ترکیه به عادی سازی رابطه با عربستان سعودی در حالی ثبت شده که آنان اتفاقاً به عربستان حساس تر هستند تا نسبت به ارمنستان! این در حالی است که بین ارمنستان و ترکیه، نزاع تاریخی صد ساله وجود دارد و ارامنه، مسیحی هستند.

کهکشان بزرگی از انواع و اقسام بنگاه ها و گروه های رسانه ای و تبلیغاتی تحت امر حزب عدالت و توسعه به مدت چند سال، چندین کشور جهان را به عنوان دشمن ترکیه معرفی کرده و بخشی از تبلیغات آنها اثر گذاشته و شواهد نشان می دهد که حالا حزب حاکم ترکیه ناچار است باز هم هزینه کند تا این اثر را برطرف کند.

اما مساله اینجاست که سال آینده انتخابات سراسری ترکیه برگزار می شود و مخالفین بر این باورند که اردوغان و باغچلی از صحنه قدرت کنار نهاده خواهند شد.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا