آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

بیانیه قرارگاه منطقه‌ای قفقاز در واکنش به اقدام مسلحانه در سفارت جمهوری آذربایجان

قرارگاه منطقه‌ای قفقاز و چهار هسته بین‌المللی مقاومت بسیج دانشجویی در واکنش به اقدام مسلحانه در سفارت جمهوری آذربایجان بیانیه‌ای صادر کردند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، قرارگاه منطقه‌ای قفقاز و چهار هسته بین‌المللی مقاومت بسیج دانشجویی در واکنش به اقدام مسلحانه در سفارت جمهوری آذربایجان بیانیه‌ای صادر کردند.

متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَإِذْ یَمْکُرُ بِکَ الَّذِینَ کَفَرُوا لِیُثْبِتُوکَ أَوْ یَقْتُلُوکَ أَوْ یُخْرِجُوکَ ۚ وَیَمْکُرُونَ وَیَمْکُرُ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَیْرُ الْمَاکِرِینَ
(به یاد آر) وقتی که کافران با تو مکر می‌کردند تا تو را به بند کشند یا به قتل رسانند یا از شهر بیرون کنند، و آن‌ها (با تو) مکر می‌کنند خدا هم (با آنها) مکر می‌کند و خدا بهتر از هر کس مکر تواند کرد.
آیه‌ی ۳۰ سوره مبارکه انفال

صبح دیروز اقدام مسلحانه‌ای در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران منجر به کشته شدن یکی از برادران آذری ما شد. این حادثه تلخ را به خانواده مرحوم و مردم مظلوم آذربایجان تسلیت عرض می‌کنیم.

اما لازم است در این رابطه نکاتی را نیز بیان کنیم:

۱- طبق بررسی‌های انجام شده توسط نهاد‌های انتظامی، امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حمله به سفارت آذربایجان، حمله صرفا یک اقدام شخصی از سوی یک فرد بوده است. بر اساس شواهد همسر متهم در فروردین ماه ۱۴۰۱ به سفارت جمهوری آذربایجان مراجعه کرده و از آن پس به منزل بازنگشته است. متهم در ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ شکایتی مبنی بر مفقود شدن همسرش در ارومیه ثبت کرده و طی بررسی‌های صورت گرفته، مشخص می‌شود همسرش در آذربایجان به سر می‌برد و متهم باید از طریق سفارت جمهوری آذربایجان پیگیر ماجرا باشد. اما ظاهراً مراجعات مکرر وی به سفارت، پاسخ روشنی را از سوی مسئولان سفارت‌خانه نداشته است و این منتج به طراحی و اقدام مسلحانه علیه سفارت جمهوری آذربایجان از سوی متهم شده است. از یک سو باید مسئولین سفارت آذربایجان پاسخگوی این موضوع باشند و شفاف کنند که چرا با وجود پیگیری‌های مکرر متهم اقدام مثبتی انجام نداده‌اند و علت تعلل در پاسخ‌دهی‌شان چه بوده است؟ از سوی دیگر نهاد‌های امنیتی جمهوری اسلامی این گزاره رو به جدّ بررسی کنند که آیا اصل این جریان از ابتدا تا انتها و ایضاً کوتاهی مسئولان سفارت و بروز این حادثه غم‌انگیز یک اقدام هدایت شده است؟ آیا این گزاره که احتمال دست داشتن دشمنان دو ملت ایران و آذربایجان یعنی رژیم منحوس صهیونیستی در طراحی این اقدام صحت دارد؟ این واقعه نباید باعث بسته شدن پرونده همسر متهم شود و مقامات باکو باید پاسخگوی خارج کردن همسر متهم باشند.

۲-تنها پس از چند ساعت از حمله مسلحانه، مقامات عالی رتبه و مسئولین مختلف جمهوری اسلامی به دولت آذربایجان تسلیت گفته و حادثه را محکوم کردند و قول پیگیری موضوع را دادند. این در حالی است که در حادثه تروریستی شاهچراغ علیرغم اثبات دست داشتن تبعه آذربایجانی در این اقدام تروریستی، مقامات آذربایجان هیچ واکنشی در برابر خون‌های ریخته شده در این اقدام تروریستی نشان ندادند!

متأسفانه مسئولین و رسانه‌های وابسته به دولت آذربایجان و شخص الهام علی‌اف به جای تعامل و همکاری سازنده جهت مشخص شدن ابعاد حادثه سفارت، اقدام به نشر اظهارات نفرت انگیز نسبت به جمهوری اسلامی کردند و تمامی این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که هنوز جزییات حادثه مشخص نشده بود. حال این سوال پیش می‌آید که آیا رسانه‌های باکو از قبل آماده چنین اظهاراتی با هدف شعله ور کردن افکار خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران در بین مردم آذربایجان بوده‌اند؟ آیا این حادثه سناریویی ساختگی علیه دو ملت بوده است؟

موضوع آنجا روشن‌تر می‌شود که برخی از رسانه‌ها و سیاستمداران آذربایجان علناً سپاه عزیز را مورد اتهام و هجمه قرار دادند، آن هم در ایامی که شاهد یک هجمه ناجوانمردانه و گسترده از سوی دشمنان ملت ایران علیه سپاه و تروریستی اعلام کردن این نهاد مقدس هستیم! آیا مسئولان آذربایجان و اعضای شورای اروپا از یک اتاق فکر تغذیه می‌شوند؟ آیا پشت پرده این اقدامات یک برنامه‌ریزی جدی علیه ایران وجود دارد؟

مسئولان دولت آذربایجان ایران را لانه تروریسم و یکی از اصلی‌ترین حامیان تروریسم در منطقه می‌دانند! یاللعجب! آیا آن‌ها فراموش کرده‌اند که روزی آموزش نیرو‌های آذربایجان در جنگ اول قره باغ بر عهده ایران و فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود؟ آیا آن‌ها مدال‌های فتح اعطایی شخص حیدر علی‌اف به برخی از فرماندهان سپاه را از یاد برده‌اند؟ آیا این مدال‌ها نشانه دلبستگی تاریخی بین ملت و سپاه ایران با ملت مظلوم آذربایجان و وامداری دولت آذربایجان به ایران و سپاه نیست؟ در دورانی که دوستان آقای علی‌اف شعار مبارزه با تروریسم می‌دادند سپاه پاسداران بیشترین نقش را علیه یکی از بزرگترین و خطرناکترین گروه‌های تروریستی در جهان یعنی داعش ایفا کرد! همان داعشی که دست ساخته دولت متبوع جناب علی‌اف یعنی ایالات متحده آمریکا بود! و متاسفانه طی مدت اخیر اعضای همین گروه تروریستی با حمایت رژیم صهیونیستی به آذربایجان منتقل شده‌اند و این در حالی است که ایران مخالف حضور آن‌ها در منطقه بوده و مکرراً در این باره تذکرات لازم را به دولت آذربایجان داده است.

در چند ماه گذشته که حمله تروریستی در حرم شاهچراغ صورت گرفت مشخص شد که برنامه ریزی و اتاق فکر حمله به شاهچراغ از باکو بوده و حضور داعش در آذربایجان نتیجه‌ای جز ریخته شدن خون بیگناه مردان، زنان و کودکان نداشت و البته که این پایان کار نیست! احتمالا یکی از سناریوها با این هجمه‌سازی‌ها توجیه حضور این عناصر سلفی و تروریستی در آذربایجان و مهمتر از آن حضور رژیم صهیونیستی در خاک آذربایجان است تا اعلام کنند خطر ایران بیشتر از اینها مخصوصاً برای مردم آذربایجان است و برای دفاع از کشور راهی جز همکاری با رژیم صهیونیستی و عناصر داعشی جهت جلوگیری از حمله احتمالی ایران نیست!

۳- پس از چند ساعت از اقدام مسلحانه دولت آذربایجان در یک موضع شتاب زده دیگر اعلام کرد که قصد تخلیه سفارت خود در تهران را دارد و این در حالی است که دولت باکو چندی قبل سفارت خود را در تل آویو افتتاح و نسبت به گشایش سفارت رژیم صهیونیستی در باکو نیز ابراز خرسندی کرده بود، حال آنکه جمهوری اسلامی نسبت به عواقب این کار نیز هشدار داده بود! به نظر می‌رسد که این اقدام در راستای فشار بر تهران جهت عقب نشینی از مواضع خود نسبت به روابط باکو و رژیم نامشروع صهیونیستی انجام شده و احتمال می‌رود که با حمایت لابی‌های باکو در ایران فشار‌هایی نیز بر دولت ایران وارد شود تا مانع اقدام جدی ایران در برابر اقدامات خصمانه دولت آذربایجان گردند!

۴-متأسفانه نهاد‌های به اصطلاح دینی آذربایجان که وظیفه اصلی آن‌ها تقویت پیوند میان مسلمانان دو کشور و کمک جهت رفع تنش هاست از وظایف دینی خود دور شده‌اند و برعکس بیشتر در مسیر خصومت و دشمنی با برادران دینی خود در ایران قدم برمی‌دارند و به نظر می‌رسد که آن‌ها نقش نهاد‌های آل‌یهود را با اسم اسلام انجام می‌دهند و خواسته اصلی رژیم صهیونیستی یعنی دور کردن تمرکز مسلمین و آزادیخواهان از اتفاقات اخیر فلسطین است! آیا حمله اخیر رژیم منحوس صهیونیستی به اردوگاه جنین را ندیدید؟

به نظر می‌رسد که این بار هم شاهد نفوذ ابن کعب‌ها در درون نهاد‌های مسلمین هستیم آن هم در کشوری که جزو بزرگترین کشور‌ها از جهت جمعیت دلبسته به اسلام و اهل بیت علیهم السلام هستیم!

۵- با توجه به اقدامات اخیر باکو مبنی بر پروژه تغییرات جغرافیایی در جنوب ارمنستان و تاسیس دالان تورانی ناتو و مخالفت ایران از این اقدامات و هشدار به طرف آذری در این مورد، بعید نیست که دولت آذربایجان با بهانه کردن حادثه حمله به سفارت خود، به دنبال گرفتن امتیازات و کاهش فشار از طرف ایرانی باشد و با گذاشتن شرط‌هایی جهت عقب نشینی ایران و برگشتن به روابط عادی باشد که احتمالا در صورت نپذیرفتن ایران شاهد ورود به مرحله‌ای سخت از تنش میان دو کشور باشیم تا ایران را با پروژه‌ای از پیش تعیین شده درگیر مرز‌های شمالی کنند. اما باید این را هم در نظر گرفت که دولت آذربایجان می‌داند که رودررویی با ایران یعنی با دم شیر بازی کردن، پس کاری نمی‌کند که آسیبی به منافع خود از جمله تامین سوخت رژیم صهیونیستی وارد شود و قطعا تنش‌ها را در سطحی معینی نگه می‌دارند و آنرا مدیریت می‌کنند. انتظار می‌رود که دولت ایران و مسئولین مدیریت کننده این میدان باشند نه بازیچه لابی‌های باکو در داخل! دولت آذربایجان می‌داند و اگر نمی‌داند هشدار می‌دهیم که دست از بازی در میدانی که تمام سناریوهایش توسط صهیونیسم بین الملل و سرویس‌های اطلاعاتی برخی از کشور‌های مرتجع منطقه و با هدف درگیر کردن ملت‌های مسلمان با یکدیگر و ایجاد ناامنی در منطقه طراحی شده، دست بردارد!

۶- در پایان لازم است اعلام کنیم که راهکار همان است که وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند. لازم است نهاد‌های امنیتی دو کشور به دور از جریانات رسانه‌ای و اظهار نظر‌های شتابزده و دخالت عناصر سایر کشور‌ها با همکاری یکدیگر موضوع را پیگیری و بررسی کنند.

قرارگاه منطقه‌ای قفقاز هسته بین المللی مقاومت بسیج دانشجویی
هسته بین‌المللی مقاومت بسیج دانشجویی استان آذربایجان غربی
هسته بین‌المللی مقاومت بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی
هسته بین‌المللی مقاومت بسیج دانشجویی استان اردبیل
هسته بین‌المللی مقاومت بسیج دانشجویی استان زنجان

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا