آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانعمومی

برگزاری تظاهرات ضد پاشینیان در ایروان

هزاران نفر از مردم ارمنستان در اعتراض به امتیازاتی که نخست وزیر این کشور به جمهوری آذربایجان داده است، در شهر ایروان تظاهرات کردند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، معترضان ارمنی برای ابراز نارضایتی خود در میدان جمهوری ایروان مقابل ساختمان‌ های دولتی تظاهرات کردند.

اعتراضات از ماه آوریل و هنگامی آغاز شد که دولت ایروان موافقت کرد چهار روستا را که از دهه ۱۹۹۰ به کنترل ارمنستان در آمده بود، به جمهوری آذربایجان بازگرداند. این روستاها هفته گذشته رسما به جمهوری آذربایجان بازگردانده شد.

درگیری بر سر قره‌باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد ولی درگیرهای معاصر در قره‌باغ از ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میان جمهوری‌ های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال ۱۹۹۴ پس از کشته شدن ۳۰ هزار نفر از ۲ طرف متوقف شد.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند ولی در ماه‌های گذشته، آتش‌بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا