آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومیقره باغ

بازداشت رئیس سابق قره‌باغ از سوی جمهوری آذربایجان

مقامات جمهوری آذربایجان از دستگیری آرائیک هاروتونیان که رهبری جدایی‌طلبان در منطقه قره‌باغ را برعهده داشت خبر دادند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، در بیانیه مشترک دفتر دادستانی کل و سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان (SGB) آمده است: در ۳ اکتبر سال جاری، آرائیک هاروتونیان در شهر خانکندی توسط کارمندان سرویس امنیت دولتی بازداشت شد.

همچنین فهرست بلندی از اتهامات وارد شده علیه هاروتونیان از جمله «برنامه‌ریزی، آماده‌سازی، راه‌اندازی جنگ تهاجمی»، «نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی در جریان درگیری‌های مسلحانه»، «عدم اقدام یا صدور دستورات جنایی در جریان درگیری مسلحانه»، « قتل عمد، تروریسم، تأمین مالی تروریسم و «برگزاری تمرینات با هدف تروریسم» علیه هاروتونیان منتشر شده است.

رهبر سابق قره‌باغ همچنین به “سازماندهی جامعه جنایتکار” و “ایجاد تشکیلات یا گروه‌های مسلح غیرقانونی” متهم شده است.

در این بیانیه آمده است: تحقیقات نشان داده که آرائیک هاروتونیان، اهل خانکندی (متولد ۱۹۷۳)، که به عنوان «رئیس‌جمهور» جمهوری خودخوانده قره باغ معروف است، در انجام یک جنگ تهاجمی در خاک آذربایجان شرکت داشته و درگیر جذب، آموزش و تأمین مالی مزدوران و همچنین سازماندهی استفاده از آنها در درگیری های نظامی و عملیات نظامی بوده، هنجارهای حقوق بشردوستانه بین المللی را نقض کرده و دستورات جنایی صادر کرده است.

هاروتونیان همچنین متهم به سازماندهی مین‌گذاری در جمهوری آذربایجان برای انجام حملات تروریستی و همچنین سازماندهی حملات به شهر گنجه و شهرک‌های منطقه بردا است که در اکتبر ۲۰۲۰ با راکت گلوله باران شد و منجر به تلفات غیرنظامی و تخریب غیرنظامیان شد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی، دادگاه جمهوری آذربایجان در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ دستور بازداشت هاروتونیان را صادر کرده بود و نام وی در لیست تحت تعقیب بین‌المللی قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا