آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانخطبه هاعمومی

امام جمعه اردبیل: اسرائیل در عمر ۷۵ ساله خود بدترین روزهای خود را می‌گذراند

آیت الله سید حسن عاملی: عجیب است که کشورهای اسلامی به جای محکوم کردن اسرائیل به ایران هجمه می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل با اشاره به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در رابطه با چگونگی تقسیم ارزش افزوده در کشور اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی دوباره تصویب کرد که ارزش افزوده به صورت استانی نه ملی تقسیم شود، این مصوبه ظلم بیّن به استان‌های کم‌برخوردار است.

وی اضافه کرد: آیا نمایندگان توجه ندارند که کارخانجات بزرگ استان‌های برخوردار از پول ملی درست شده است؟ پس چرا ارزش افزوده آن استانی تقسیم می‌شود؟ آیا امضاء این قانون امضاء ظلم نیست؟ اگر ارزش افزوده به صورت ملی تقسیم شود ثروت هنگفتی به استان‌های محروم سرازیر می‌شود و بخش مهمی از دردهای بی درمان این استان‌ها حل می‌گردد و حتی بعضی از خطرهای امنیتی از آنها دفع می‌شود.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: با این مصوبه، مجلس نباید از توازن بین استان‌ها و مناطق مختلف کشور صحبت کند، ما سال‌هاست که دنبال حل این مساله و دفع این ظلم هستیم، ولی نمایندگان استان‌های توسعه یافته اصلاً اجازه طرح موضوع را نمی‌دهند، اگر این موضوع به یک مطالبه ملی تبدیل شود احتمال تجدیدنظر وجود دارد.

خطیب نماز جمعه اردبیل با اشاره به سفر اخیر رافائل گروسی به تهران اظهار کرد: مدیرکل آژانس هسته‌ای بعد از حضور در ایران و مذاکره با مسئولان هسته‌ای ایران گزارش خود را به حکام آژانس هسته‌ای اعلام کرد، در این دوره آژانس قطعنامه‌ای ضد ایران صادر نکرد.

وی با بیان اینکه عدم صدور قطعنامه توسط حکام آژانس علیه ایران می‌تواند مقدمات گفت‌وگوی سازنده را فراهم کند، افزود: هرچند برجام به تعبیر نماینده روسیه در آژانس احتیاج به گفت‌وگو ندارد چون تمام بندهای آن روشن، واضح و شفاف است.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: آمریکا نیز ضمن استقبال از تلاش‌های گروسی برای حل و فصل مسائل هسته‌ای اعلام کرد که دیپلماسی و مذاکره بهترین راه حل برای حل پرونده هسته‌ای ایران است.

وی افزود: نتانیاهو نیز بعد از ملاقات با مسئولان آمریکایی گفت من در روزهای گذشته کاملاً احساس کردم که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص پرونده هسته‌ای ایران تغییر موضع داده‌اند!.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با تبیین کیفیت تعامل کشورهای اروپایی و آمریکا در مواجهه با ایران خاطرنشان کرد: آنها هرگاه اوضاع امنیتی ایران را مختل می‌بینند در برابر ما شدیداً موضع می‌گیرند، بیانیه صادر می‌کنند، قطعنامه می‌نویسند و تحریم وضع می‌کنند و وقتی متوجه می‌شوند که ایران زیرساخت امنیتی قوی دارد حاضر به تعامل می‌شوند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: در حوادث چند ماه اخیر ایران آنها به طمع افتادند و در برابر ایران رفتار خشن داشتند اما وقتی با وجود تحریکات فراوان دیدند برای آنها آبی گرم نشد و از طرفی متوجه شدند که تحقیقات علمی و میدانی ایران در دانش هسته‌ای با سرعت خاص پیشرفت می‌کند مسیر را عوض کردند و این درس بزرگی برای ماست که در عین مطالبه جدی از مسئولان برای اصلاحات اقتصادی و حاکمیت عدالت در تمام عرصه‌ها کاری نکنیم که دشمن به طمع بیفتد.

وی افزود: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص برجام هرچه تکان بخورند و بخواهند خلاف مفاد آن عمل کنند کاملاً ضایع می‌شوند، کما اینکه اخیراً بعضی از موضع‌گیری‌های آنها برای فرار از تعهدات خود در برجام آنها را به اضحوکه تبدیل کرد.

آیت‌الله عاملی یادآور شد: اخیراً آمریکا و اروپا یک موضع‌گیری عجیبی در برابر ایران داشتند که اگر کسی با این موضع‌گیری به حال دنیا های های گریه کند مورد ملامت نیست، آنها از برجام یا خارج شده‌اند یا حتی به یک بند آن عمل نکرده‌اند با این حال سر ایران داد زدند که چرا ایران به بندهای برجام عمل نمی‌کند و ماده غنی شده را بالا می‌برد.

خطیب جمعه اردبیل در ادامه تصریح کرد: این نهایت فزون‌خواهی، روحیه استکباری است و معنای سخن آنها این است که ایران باید یک طرفه به برجام عمل کند، انتظار عمل یک طرفه به قرارداد فقط از انسان مختل‌ المشاعر سر می‌زند و در تاریخ بشریت حتی یک بار هم اتفاق نیفتاده که یک قرارداد رسمی بسته شود ولی فقط یک طرف ملزم به عمل به آن باشد در آن صورت دیگر عقد، عقد نیست بلکه ایقاع است!.

امام جمعه اردبیل گفت: متاسفانه ایران در سابق مدت مدیدی به صورت یک طرفه به برجام عمل کرد، آن زمان دلسوزان گفتند که عمل یک طرفه به قرارداد در برجام از طرف ایران درست نیست و آنها را جری می‌کند ولی ایران مدت طولانی یک طرفه به برجام عمل کرد و حتی راکتور آب سنگین را تخریب کرد و به صورت انفعالی عمل کرد تا اینکه مجلس سطح تعهد ایران در برجام را پایین آورد، غنی‌سازی در سطح بالا از آن زمان شروع شد و این دقیقاً اقتضای برجام بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در برجام آمده که اگر یک طرف به تعهد خود عمل نکرد طرف دیگر هیچ تعهدی ندارد و لذا آنها که الان داد می‌زنند چرا ایران به برجام عمل نمی‌کند. از نظر حقوقی کاملاً خنده‌دار است و حکایت از نیت ناپاک آنها دارد.

وی در ادامه با تشریح دشواری‌های این روزهای رژیم غاصب صهیونیستی تصریح کرد: اسرائیل در عمر ۷۵ ساله خود بدترین روزهای خود را می‌گذراند. نسل‌های جدید فلسطینی تمام معادلات را به هم ریخته‌اند، سر کار آمدن یک دولت بسیار افراطی در اسرائیل نیز بر آتش دمیده است، درگیری و کشتار و حمله به اردوگاه ها این روزها به اوج رسیده است و عصیان در نیروهای نظامی اسرائیل برای اولین بار دیده شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اسرائیلی‌ها به یقین رسیده‌اند که دیگر در اسرائیل آینده‌ای برای آنها وجود ندارد ، یک حرف عجیبی نیز رئیس‌جمهور اسرائیل چند ماه پیش اعلام کرد و گفت در طول تاریخ هرگاه یک دولت یهودی تشکیل شده به ۸۰ سالگی نرسیده است و ما در حال نزدیک شدن به ۸۰ سالگی هستیم! این در حالی است که هیچ کشور اسلامی در کنار فلسطینی‌ها نایستاده است بلکه علیه فلسطینی‌ها نیز سخن گفته‌اند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: چند سال پیش مفتی عربستان فتوی داد حمله به نظامیان اسرائیل حرام است! فلسطینی‌هایی که با اسرائیل می‌جنگند تروریست هستند! یک مفتی دیگر نیز اعلام کرد فلسطین مال اسرائیل است. اینها همه آخوند درباری هستند.

آیت‌الله عاملی افزود: عجیب است که کشورهای اسلامی به جای محکوم کردن اسرائیل به ایران هجمه می‌کنند. جان کری در سال ۹۶ در کنفرانس امنیتی مونیخ با صراحت اعلام کرد اسرائیل، عربستان و مصر در دوره اوباما از واشنگتن خواستند که آمریکا به ایران حمله کند!.

وی گفت: در زمان جنگ سوریه کشورهای خلیج فارس به جای مخالفت با دخالت آمریکا در سوریه ۲۵ میلیارد دلار در قبال دست برداشتن از پشتیبانی سوریه به روسیه پیشنهاد دادند. آنها دقیقاً می‌دانستند که با حمله ناتو به سوریه حمام خون به راه می‌افتد و هزاران مسلمان بی‌گناه جان خود را از دست می‌دهند، آیا آنها نمی‌دانند که با مقدمه حرام و شکستن حرمت‌ها و قداست‌ها نمی‌توان به مقصد رسید.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر لزوم دستگیری از نیازمندان در موسم عید گفت: این روزها همه در تکاپوی خرید عید هستند، عده‌ای هم هستند که اصلاً معنی عید را نمی‌فهمند، سعی کنیم یکه‌خوار نباشیم و دست آنها را بگیریم، حداقل برای آنها مشقت درست نکنیم اگر باری ز بارم برنداری / میان بار سر بارم چرایی؟.

وی افزود: هر سال در آستانه ماه مبارک رمضان در غالب کشورهای اسلامی فروشندگان و مغازه‌داران و کسبه قیمت اجناس خوراکی را پایین می‌آورند تا حرمت ماه رمضان و حرمت مهمانان خداوند را حفظ کنند اما بعضی از فروشندگان در کشور ما ماه رمضان را فرصت خوبی برای کسب درآمد بیشتر می‌دانند و از اضطرار مردم سوء استفاده می‌کند این کار هم جهت اخلاقی و هم از جهت شرعی بسیار کار ناپسندی است و قطعاً تبعات بد در سرنوشت انسان دارد.

آیت‌الله عاملی گفت: ارزش، قدر و قیمت یک جامعه و یک فرد در حال اضطرار معلوم می‌گردد بیمار نسبت به دکتر مضطر است، جامعه به محتکر محتاج و مضطر است. یک جنس که نایاب شد همه مضطرند. کسی که آبرویش در خطر است مضطر است. مدیون غیرعمدی مضطر است. امروز قشر عظیمی از جامعه ما نسبت به قیمت ارز و سکه مضطر است.

امام جمعه اردبیل در بخش‌های دیگر بیانات خود افزود: خداوند در روز قیامت در آن وانفسای وحشتناک سه عنایت بزرگ دارد با عده‌ای تکلم می‌کند، به یک عده نگاه خاص می‌کند، یک عده را از لوث گناهان تطهیر می‌کند، این عنایات بزرگ شامل یک طائفه نمی‌شود و آنها کسانی هستند که دین خود را ارزان فروختند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا