آخرین اخبارآذربایجاناخباراردبیلایرانخطبه هاعمومیقره باغ

امام جمعه اردبیل: از بازگشت قره باغ به صاحب اصلی خود خوشحال هستیم

ایت الله عاملی: از اینکه منطقه قره باغ بعد از نزدیک به ۳۰ سال به صاحب اصلی خود برگشت ما خوشحال هستیم و این موفقیت بزرگ را به ملت آذربایجان تبریک می‌گوییم

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با اشاره به حضور اخیر رئیس جمهور در سازمان ملل گفت: دو هفته گذشته روسای جمهور کشورها یا نخست وزیران یا وزرای خارجه آنها از تریبون سازمان ملل مطالب، نظریات و پیشنهادات خود را در خصوص نوع مدیریت دنیا ارائه کردند مطالب نفیسی نیز توسط رئیس جمهور ما بیان شد اما در این دوره جنایت بزرگی در تریبون سازمان ملل دیده شد که اصلاً قابل اغماض نیست و سازمان ملل را بی آبرو کرد.

آیت الله عاملی ادامه داد: برای هر انسان آزاده و هر ملت با غیرت بسیار سنگین است که نخست وزیر یک رژیم جعلی، خون‌ریز و جنایتکار از تریبون سازمان ملل ایران را به حمله اتمی تهدید کند ایران که بمب اتمی ندارد تحت شدیدترین فشار آمریکا، اروپا و آژانس است اما اسرائیل که هم بمب هسته‌ای دارد و هم ایران را تهدید به استفاده از آن می‌کند و هم به هیچ وجه نظارت آژانس هسته‌ای بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را نمی‌پذیرد مجاز است که به راحتی به قوانین بین المللی اهانت نماید.

وی اضافه کرد: عجیب است که این سخنان جنایت بار او از طرف هیچ یک از نهادها و حتی از طرف سازمان ملل محکوم نمی‌شود در حالی که اگر ایران چنین جمله‌ای را به زبان بیاورد “الطامه الکبری”درست می‌شود!

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: ما از تهدید اسرائیل هیچ هراسی نداریم کار روزمره نتانیاهو همین است و به حد جُک و استهزاء رسیده است مخصوصاً همیشه در آستانه تفاهم ایران با دولت‌های اروپایی و آمریکا دروغ‌های شاخدار خود را تشدید می‌کند اما غصه ما از تعطیلی فلسفه تاسیس سازمان ملل و از تبعیض شدیدی است که توسط غربی‌ها بر دنیا حاکم شده است این گونه تبعیض‌ها آبرویی برای غربی‌ها نگذاشته است و بصیرت ملت ما را فوق العاده بالا برده است.

امیدواریم هیچ جنگی و هیچ تلاشی برای برهم زدن مرزهای بین المللی منطقه رخ ندهد

آیت الله عاملی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آزادسازی قره‌باغ اظهار کرد: از اینکه منطقه قره باغ بعد از نزدیک به ۳۰ سال به صاحب اصلی خود برگشت ما خوشحال هستیم و این موفقیت بزرگ را به ملت آذربایجان تبریک می‌گوییم. قره باغ خاک آذربایجان است. ایران هم بارها در مجامع بین المللی به تمامیت ارضی آذربایجان رای داده و مقام معظم رهبری نیز تصریح کرده‌ اند تمام قره‌باغ خاک آذربایجان است و باید کل آن به آذربایجان برگردد و ما به شهدای قره باغ درود می‌فرستیم.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: هرچند برای ما حضور در سر خاک آنها مقدور نیست ولی از دور به آنها ادای احترام می‌کنیم. این هفته در تهران مجلس تجلیل از شهدای قره‌باغ برگزار شد و بنده خطیب آن مجلس بودم. در این جنگ حدود چهار هزار مسلمان با غیرت در ردّ اشغال و اعاده خاک آذربایجان شهید شدند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: البته کاملاً ممکن بود که این موفقیت زودتر از این صورت بگیرد و کاملاً ممکن بود که با شهدای کمتری قره باغ آزاد شود اما صد افسوس که یک واهمه بی‌جا و یک تفکر انحرافی ناسیونالیستی اجازه نداد و با کمال تعجب گفته شد ما حاضریم قره‌باغ را دو دستی به ارمنی‌ها تحویل دهیم ولی با دست ایران آزاد نکنیم. همه اهالی آذربایجان می‌دانند که من چه می‌گویم.

وی افزود: همه توجه کنند که یک ادعای ارضی و به هم ریختن مرزهای بین المللی ۳۰ سال دو کشور را درگیر کرد و چه انسان‌های بی‌گناه زیادی خونشان ریخته شد و چقدر خانواده‌ها داغدار شدند. امیدواریم از این به بعد هیچ جنگی و هیچ اشغالی و هیچ به هم زدن مرزهای بین‌المللی در منطقه رخ ندهد و تمام کشورهای منطقه در مسیر رشد، توسعه، پیشرفت‌های اقتصادی و ایجاد رفاه برای ملت خود با همدیگر تعاون، معاضدت کامل و همکاری مضاعف داشته باشند.

آیت الله عاملی گفت: من افق ماجرا را خوب می‌بینم مخصوصاً اینکه دولت آذربایجان رسماً اعلام کرد که تمامیت ارضی کشورها را به رسمیت می‌شناسیم و طمعی به خاک هیچ کشوری نداریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: برای اتصال آذربایجان به نخجوان نیز ۳۰ سال است که خاک ایران در اختیار آذربایجان است و این سخاوت همچنان پابرجا خواهد بود. تنها مشکل منطقه حضور اسرائیل است. این رژیم فتنه و جرثومه بزرگ فساد است و قطعاً نخواهد گذاشت کشورهای مسلمان منطقه به هم نزدیک شوند یا پیمانی با هم ببندند.

حضور صهیونیست‌ها در منطقه دهن‌کجی به یک و نیم میلیارد مسلمان است

آیت الله عاملی خاطرنشان کرد: اسرائیل قطعاً برای انتقام از ایران به منطقه آمده است نه برای خدمت و هر خدمتی به هر کشور اسلامی منطقه بکند، مقدمه برای انتقام از ایران است و صد البته در انتقام ناکام خواهد ماند.

اکمام جمعه اردبیل گفت: از اینکه اسرائیل با حضور خود در منطقه برای ما اذیتی درست کند اصلاً هراسی وجود ندارد چون خداوند فرموده هر وقت این‌ها آتش برپا کنند آن را علیه خودشان برخواهم گرداند. اما حضور شوم این رژیم منحوس در منطقه دهن کجی به مشاعر یک و نیم میلیارد مسلمان و به رسمیت شناختن اشغال خاک مسلمان‌ها است اشغال محکوم است چه در قره باغ باشد و چه در قدس و مسجد اقصی.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: حضور این رژیم منحوس، ناپاک و خونریز در منطقه قطعاً دهن کجی به ده‌ها آیه قرآن و روایت است که شدیداً مسلمان‌ها را نهی می‌کند که با دشمنان اسلام پیمان دوستی نبندید و سرنوشت خود را دست آنها ندهید.

برخی سران کشورهای اسلامی به کسب رضایت نتانیاهو رضایت دارند

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: متاسفانه چندین کشور اسلامی عربی و غیر عربی به کسب رضایت نتانیاهو خیلی رغبت دارند تا به کسب رضایت خداوند به راحتی سالروز تشکیل این دولت خبیث را به رئیس آن تبریک می‌گویند وزرای خود را به اسرائیل می‌فرستند تا قبر بن گوریون را زیارت و در برابر آن رکوع کنند سوخت آن رژیم جلاد را تامین می‌کنند و با آن رژیم نامیمون و نامبارک مبادلات عظیم تجاری می‌بندند همه این‌ها به راحتی با مشاعر یک میلیارد و پانصد میلیون مسلمان بازی کردن و استهزاء به آیات قرآن است.

خطیب جمعه اردبیل خاطر نشان کرد: روسای جمهور آمریکا در کاخ سفید به طرف سفارت اسرائیل نماز می‌خوانند بوش خودش به این مطلب تصریح کرد آنها مدیون آیپک هستند و برای آنها ملامتی نیست چون مدیون هستند اما نام یک مسلمان از اسلام گرفته شده است یا باید این اسم برداشته شود و یا باید به اقتضای آن عمل شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اضافه کرد: این روزها اسرائیل جنایت را به اوج رسانده است عریان کردن زنان مسلمان، با حمله به نابلس، جنین، غزه و مسجد الاقصی بستن گذرگاه‌های غزه که تنها معبر معیشت فلسطینی‌هاست، بستن آب حمام و جیره بندی آب آشامیدنی بر روی زندانیان فلسطینی ، اهانت به مسجد الاقصی و محل براق محل عروج رسول خدا(ص) و اجرای مراسم دینی یهودیان در داخل مسجد و…با این حال بعضی از دولت‌ها به راحتی برای این غاصب بزرگ تاریخ و قاتل ۷۵ ساله آرزوی موفقیت در قتل و کشتار می‌کنند.

وی افزود: ما آذری‌ها یک شخصیت بسیار عظیم دینی، فقهی و عرفانی داریم و آن حضرت آیت الله العظمی میلانی است ایشان بعد از هجوم وحشیانه مزدوران یهودی صهیونیستی به مدرسه فیضیه در پیامی نوشت: «….ما از حمله و یورش چنگیزانه به ساحت حوزه علمیه قم گذشتیم از حبس و زجر رجال دینی و ملی گذشتیم از حمله به دانشگاه و مراکز علمی ملت و سلب هر نوع آزادی فردی و اجتماعی چشم پوشیدیم از دزدی ، فساد، تباهی و تجاوز به مردمان صالح و تقرب به دزدان و خیانتکاران گذشتیم از برادرکشی‌هایی که در نقاط مملکت ترتیب داده‌ اند صرف نظر کردیم (اما) این ننگ را کجا ببریم که مملکت اسلامی ما را دارند پایگاه اسرائیل و صهیونیست می‌کنند و افرادی را که با آنها هم دست داده‌ اند در راس کارها قرار می‌دهند.»

جمهوری اسلامی در تامین زیرساخت‌ها کارستان کرده است

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه با اشاره به حضور پرتعداد گردشگران در استان اردبیل خاطرنشان کرد: در چند روز تعطیل اخیر نزدیک به نیم میلیون خودرو به استان ما وارد شد، به حدی که تمام هتل‌ها پر شدند و در بعضی از مراکز توریستی یک اتاق تا هشت میلیون در یک شب اجاره داده شد .

وی با اشاره به ثبت رکورد ۱۳۷ میلیون لیتر بنزین در کشور در روزهای گذشته گفت: هیچ کس باور نمی‌کرد که ایران در تولید بنزین به نقطه‌ای برسد که بتواند مصرف ۱۳۷ میلیون لیتر روزانه را تامین و مدیریت بکند. این موفقیت بسیار بزرگ برای کشور است همچنان که مصرف برق در تابستان و مصرف گاز در زمستان هر دو رکورد زدند. همه این‌ها نشان می دهد جمهوری اسلامی در تامین زیرساخت‌ها در کشور کاری کارستان کرده است.

آیت الله عاملی تصریح کرد: با احتساب قیمت جهانی ۱۳۷ میلیون لیتر در روز و مصرف۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز در زمستان رقم بسیار وحشتناکی درست می‌شود. چنین رقمی به نسبت به جمعیت در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و فقط ملت ما از آن برخوردار است.

امام جمعه اردبیل خاطرنشان کرد: با این ارزانی سوخت طبق اظهارات سرمایه گذاران خارجی در ایران کشور ما بهترین نقطه دنیا برای سرمایه‌گذاری خارجی است انتظار از دولت مردان رفع موانع است. همچنین ورود سیل‌آسای توریست به استان اردبیل و کمبود مراکز شایسته اقامتی اقتضا می‌کند که در موضوع توریسم سرمایه‌گذاری‌های بزرگی صورت بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به حضور یک سرمایه گذار علوی در استان اردبیل گفت: این هفته یک شخصیت عظیم علوی دنیا که از ثروت افسانه‌ای و قدرت عمرانی بسیار وسیعی در دنیا برخوردار است، با دعوت حقیر وارد استان شد و با بازدید از مراکز خاص استان به سرمایه گذاری در استان ابراز علاقه کرد.

وی در پایان با تجلیل از کسب مدال طلا در رقابت های آسیایی هانگژو ۲۰۲۳ توسط ورزشکاری از استان اردبیل گفت: از ورزشکار قهرمان و قدرتمند نمینی از اهالی آبی بیگلو آقای یوسف صبری که توانست در مسابقات بازی‌های آسیایی به راحتی به مدال طلا دست یابد و ملت ما را خوشحال بکند تشکر می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا