آخرین اخبارآذربایجاناخبارارمنستانایرانروسیهعمومی

اعلام آمادگی روسیه برای تسهیل روند پایان اختلافات میان باکو و ایروان 

معاون وزیر امور خارجه روسیه از آمادگی مسکو برای حمایت و تسهیل روند آشتی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان خبر داد

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، «میخائیل گالوزین» در خصوص نشست ۱۰ تا ۱۱ ماه مه (۲۱ و ۲۲ اردیبهشت) با وزرای امورخارجه کشورهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: این نشست فرصتی را برای طرف های درگیر فراهم کرد تا به سمت صلح و ثبات در قفقاز جنوبی حرکت کنند.
گالوزین سپس اضافه کرد: گام مهم دیگری برداشته شده است.

این مقام روس همچنین یادآور شد: مسکو پیش از این میزبان دو دور مذاکرات صلح بین باکو و ایروان بوده که در ماه مه ۲۰۲۳ و ژوئیه ۲۰۲۳ برگزار شد.

گالوزین خاطرنشان کرد: ما آماده‌ ایم به حمایت کامل خود از آشتی دو ملت برادر روسیه و ارتقای راه‌ حل‌ های قابل قبول و متوازن برای تضمین امنیت و رفاه همه کشورهای منطقه ادامه دهیم.

معاون وزیر امورخارجه روسیه در ادامه گفت: ارمنستان تمایلی برای حفظ تماس با روسیه در سطح وزارت‌ خانه های خارجه و دفاع ندارد و تاکید کرد: «از نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲) تاکنون هیچ نشست دوجانبه ای در سطح وزرای امور خارجه دو طرف برگزار نشده است».

وی سپس ادامه داد: شرکای ما [در ارمنستان] هیچ علاقه ای به پیشنهاد ما برای کار و نتیجه‌ گیری نشان ندادند. این تقصیر ما نیست که پویایی روابط دوجانبه در حوزه دفاعی کاهش یافته. همکاری‌ های نظامی و فنی با ایروان نیز رو به افول است.

این دیپلمات ارشد روس افزود: ما چنین تحولاتی را نتیجه فشار کشورهای غربی [بر ارمنستان] می‌دانیم که به دنبال وادار کردن ایروان برای به حداقل رساندن روابط با کشور ما هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا