آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانعمومی

اظهار نظر کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان درباره تحولات اخیر در روابط تهران-باکو

«توفیق عباس اف» کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان از عزم جدی باکو و تهران برای رفع هر گونه موانع در راه توسعه روابط دو کشور خبر داد.

به  گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، عباس اف در گفت و گو با پرتال خبری «پوبلیکا» جمهوری آذربایجان با اشاره به دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ایران در عشق آباد، اظهار داشت: «طی یک ماه گذشته تغییراتی در روابط دو کشور ایجاد شده است.»

وی تصریح کرد: «دلایلی برای تغییرات در روابط فی ما بین هم وجود دارد. اول اینکه ما با ایران روابط حسن همجواری داریم. بین باکو و تهران در تعدادی از حوزه های استراتژیک روابط بسیار مهم وجود دارد که هرگز نمی توان آن ها را قطع کرد. ثانیاً، ماهیت این روابط طرفین را برای دستیابی به اجزای جدید تقویت تعاملات دو جانبه برانگیخته است.»

وی درباره امضای توافقنامه انتقال گاز طبیعی ترکمنستان از طریق خاک ایران به آذربایجان در دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ایران، گفت: «در این راستا، ایران فرصت های ارتباطی بسیار خوبی در منطقه دارد. درست است که ما یک قرارداد دو جانبه با ایران امضا کرده ایم. علیرغم همه اینها، روابط سه جانبه آذربایجان، ترکمنستان و ایران دارای پایه و اساس بزرگی است.»

عباس اف افزود: «ترکمنستان در حال حاضر تلاش می کند نقش نزدیک تری در تامین گاز و امنیت انرژی اروپا ایفا کند. در چنین شرایط  اول از همه، نیاز به روابط حسن همجواری در منطقه است. این اولین عامل است. عامل دوم این است که باید قدر این روابط را بدانیم و به فکر تحولات جدید باشیم. به نظر من دیدار الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران بسیار مهم و قابل توجه بود.»

وی خاطر نشان کرد: «روسای جمهور ایران و آذربایجان  برای اولین بار ملاقات کردند. می دانیم که اخیرا سوء تفاهم در روابط دو کشور بروز کرده بود وتنش های خاصی وجود داشت. اما چنین تنش هایی در روابط همسایگی  نمی تواند مدت زیادی ادامه یابد. زیرا به ناچار ضرر و زیان را در پی دارد. بنابراین، هم جمهوری آذربایجان و هم ایران ارزشی به این روابط قایل هستند. تلاش برای حل این سوء تفاهم در حال انجام است. ماهیت خود دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ایران نشان داد که هر دو طرف – باکو و تهران – در ایجاد چنین روحیه ای دخیل هستند. جمهوری آذربایجان و ایران تلاش می کنند یک بار برای همیشه این صفحه را ورق بزنند.»

منبع: ایرنا

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا