آخرین اخبارآذربایجاناخبارایرانترکیهعمومی

استعفای وزیر اقتصاد ترکیه

استعفای لطفی الوان وزیر خزانه داری و مالیه ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور پذیرفته شد.

به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، بر اساس اطلاعیه صادره از سوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه، نورالدین نباتی از سوی اردوغان به عنوان وزیر خزانه داری و مالیه منصوب شده است.

مساله برکناری لطفی الوان از سمت وزارت از قریب به سه هفته پیش تاکنون بارها در رسانه های اجتماعی ترکیه و از سوی کارشناسان سیاسی مطرح شده بود.

به گفته کارشناسان سیاسی الوان مخالف سیاست اردوغان در زمینه فشار به بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره ها بود و در این زمینه در چند مورد دیدگاههای خود را به صراحت با افکار عمومی ترکیه نیز مطرح کرده بود.

متعاقب سخنان هفته گذشته اردوغان در زمینه لزوم کاهش نرخ بهره ها در ترکیه ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا و دیگر اسعار به کمترین میزان خود در طول تاریخ رسید.

کارشناسان اقتصادی با اشاره به اینکه بدلیل کاهش ارزش دلار ترکیه و فشار برای کاهش نرخ بهره ها در ترکیه تاکنون دستکم دو رییس بانک مرکزی از سوی اردوغان برکنار شده اند می گویند، با درنظرگیری وضعیت فعلی اقتصادی و روند نه چندان مطلوب وضعیت اقتصادی ترکیه برکناری وزرا هرچند در کوتاه مدت شاید به عنوان راه حلی خودنمایی بکند ولی نبود تغییرات اساسی در زیرساختها و نیز احترام به استقلال نهادهای مختلف از جمله بانک مرکزی موجب تداوم وضعیت اقتصادی نابسامان این کشور خواهد بود.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا